Dell på udkig efter IT-opkøb

Dell planlægger stik mod sine traditioner at begynde at købe virksomheder op. Det er nødvendigt for at blive større og udvikle selskabet, mener Dell, der dog i første omgang vil fare med lempe.

En af verdens største pc-producenter, Dell Computer, ændrer nu strategi og er begyndt at kigge efter efter potentielle nyerhvervelser inden for især netværks- og oplagring-services. Det skriver Financial Times.

Beslutningen er et fundamentalt opgør med Dells ellers traditionelle antipati mod at købe sig til vækst.

Dell har altid haft som grundstrategi, at væksten skulle være organisk. At det ikke skal være sådan længere, skyldes interne betragtninger om, at selskabet nu er blevet så stort, at opkøb er nødvendige, hvis virksomheden fortsat skal udvikles.

- Der er ikke mange virksomheder i 30 milliarder dollar-klassen, der er sprunget op i 60 eller 70 milliarder dollarklassen uden at have købt op. Så vi konkluderede, at opkøb var nødt til at blive en del af det, som vi foretager os for at komme fremad, siger Dells driftsdirektør, Kevin Rollins, til Financial Times.

Beslutningen er desuden truffet, fordi Dell arbejder på at komme væk fra sin ellers store afhængighed af pc-markedet. Selskabet tilstræber nu at komme mere over i IT-service sektoren.

Kevin Rollins peger på, at Dell først og fremmest ønsker at købe virksomheder indenfor netværk samt virksomheder, der kan forbedre Dells lagrings-service betragteligt.

Virksomheden vil i første omgang dog fare med lempe og vil bestræbe sig på at arbejde målrettet og sikkert med de kommende opkøb.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S