Blot et par dage efter offentliggørelsen af et årsregnskab, der skuffede investorerne på grund af et større end ventet underskud, kan producenten af IT-systemer til den finansielle sektor, SimCorp, præsentere en ny stor kunde.
Det er det hollandske selskab, Mn Services, der forvalter og administrerer forsikrings- og pensionsmidler og med næsten 19 milliarder euro (141,2 milliarder kroner) under sin forvaltning er en af Hollands største porteføljeforvaltere.
Selskabet er den første hollandske kunde, der køber SimCorps produktflagskib, investment management systemet TMS2000.
Aftalen har dermed stor strategisk betydning for SimCorps positionering af TMS2000 på det hollandske marked.
På den baggrund fastholder SimCorp sine forventninger til såvel første kvartals omsætning og til resultatet for hele 2002.
Her forventer SimCorp en vækst i omsætningen på mellem 18 og 20 procent. I 2001 lød den samlede omsætning på 464 millioner kroner - og et underskud på 7,3 millioner kroner.