Aktier: SimCorp vinder på Holland

Efter et par dage med en rutsjebanetur oven på et - ifølge markedet - lidt skuffende årsregnskab, er SimCorp tilbage i fin form. Dagens hollandske ordre har sendt aktien over kurs 300. TDC stiger ligeledes.





















































































Danske
børsnoterede IT- og teleselskaber
2M
Invest
Columbus
IT-partner
DanDisc
Danionics
Danware
EDB
Gruppen
Energy
Solutions Int.
GN
Store Nord
i-data
Maconomy
Navision
Olicom
RTX-Telecom
SimCorp
TDC
Thrane
& Thrane

De danske IT-aktier har generelt været under et mildt pres fredag formiddag, efter at Nasdaq torsdag sank med 1,2 procent.

Undtagelsen er blandt andet SimCorp, der er steget over kurs 300 efter dagens meddelelse om, at selskabet har fået sin første TMS2000-kunde i Holland. Det er porteføljeforvalteren Mn Services, der håndterer en formue på 141,2 milliarder kroner.

Fredag er aktien steget fem kroner til kurs 300, efter en stigning på seks kroner torsdag.

Aktien har dermed været på en gedigen tur i rutsjebanen i løbet af ugen. Efter en start ud fra kurs 285 steg den med ti kroner op mod offentliggørelsen af årsrapporten onsdag. Imidlertid var underskuddet større end forventet, og der blev taget gevinster hjem, så kursen røg ned til fra 295 til 280.

TDC og RTX Telecom er heller ikke synderligt påvirket af Nasdaq nedgangen. TDC er steget fire kroner til kurs 271 - ligeledes ovenpå op- og nedture efter aflæggelse af regnskab onsdag, mens RTX Telecom er gået op med tre kroner til 89.


Navision er til gengæld faldet lidt tilbage fra sit højdespring først på ugen, hvor aktien nåede op på over 275 efter et hop på 20 kroner fra mandagens udbudskurs. Torsdag faldt aktien med tre kroner til 268 - og i dag med én enkelt krone, men stadig pænt over kurs 255 fra ugens start.


For de øvrige IT-aktier har der kun været mindre udsving, hvor GN Store Nord er sunket 0,3 kroner til 39,4, efter en sivning torsdag på 0,4 kroner til 39,7. Thrane & Thrane er faldet med 1,5 kroner til kurs 80.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S