Baan sælger system til spritgigant

Leverandøren af virksomhedssystemer, Baan, har solgt et integreret system til det tidligere svenske spritmonopol, Vin & Sprit, for et tocifret millionbeløb. Baans ERP-system skal udgøre den fremtidige platform for den svenske koncerns transaktioner på globalt plan.

I løbet af næste år skal Vin & Sprit, det tidligere svenske spritmonopol, have bundet sine virksomheder sammen i en fælles IT-infrastruktur ? og leverandøren bliver ERP-selskabet Baan, der er en del af den britiske koncern Invensys. Det skriver de to selskaber i en pressemeddelelse.

Kontrakten lyder på et to-cifret millionbeløb for systemet iBaan ERP, som Baan selv kalder et integreret virksomhedssystem, der kraftigt understøtter brugen af internet i den interne informationsdeling i en organisation.

ERP-systemet skal i første omgang forsyne ti afdelinger af Vin & Sprit med et fælles IT-system. Det skal blandt andet bruges til at give virksomheden et bedre overblik over produktionen.

Derfor indleder Baan og Vin & Sprit samarbejdet med at udarbejde en analyse af forretningsprocesserne, inden selve installationen af iBaan ERP går i gang. Det har det svenske selskab sat 20 millioner svenske kroner af til.

På sigt skal iBaan ERP bredes ud til de internationale afdelinger af Vin & Sprit ? og area manager for Baan Danmark, Kim Lave Nielsen udtrykker derfor også stolthed over at have forhandlet ordren på plads.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S