Nokia sælger mindre end forventet

Nokias salg af netværksydelser falder mere end forventet, advarer telegiganten, der i dag kom med midtvejs-tal for første kvartal. Til gengæld holder forudsigelserne om telefonsalget stik ? og overskuddet bliver endda en anelse højere.

Verdens største producent af mobiltelefoner - med en markedsandel på 35 procent, ifølge analysefirmaet Gartner Dataquest - udsendte tirsdag formiddag en midtvejs-status på første kvartal 2002. Tallene viser, at selskabet overordnet set kan se frem til et overskud ? en anelse højere end forventet.

I en tidligere regnskabsmeddelelse har Nokia fortalt, at det finske firma forventer et overskud på 0,15-0,17 euro per aktie. Ud fra de foreløbige salgstal fra januar og februar kommer overskuddet til at ligge tæt på de 0,17 euro per aktie, måske endda en smule over, skriver selskabet.

Imidlertid må firmaet erkende, at hvis udviklingen i salget af netværksprodukter og -ydelser fortsætter, bliver nedgangen for året større end forventet. Tidligere har selskabet forudset, at divisionen Nokia Networks salg vil falde med 16-20 procent i løbet af 2002.

Nu sker det, at salget vil falde med cirka 25 procent, fremgår det af pressemeddelelsen. Analytikere kalder det en ?skuffende udmelding? fra Nokia Networks, men et bud på baggrunden for nedjusteringen giver Nokia ikke i den kortfattede meddelelse. Det får analytikerne lov til at vente med til at høre til en planlagt telekonference kl. 14 tirsdag.

Analytikerne ser også frem til at få at vide, om det er salget af mobiltelefoner eller netværksprodukterne, der er med til at øge forventningen til overskuddet i indeværende kvartal.

Salget af mobiltelefoner falder også, men det holder sig inden for de tre til syv procent, Nokia tidligere har advaret markedet om.

Imidlertid foruroliger det sløje netværkssalg markedet. Således er konkurrenten Ericssons aktiers dykket med 5,8 procent på Stockholmsbörsen, fordi den svenske televirksomhed nu satser på netværksmarkedet og overlader mobiltelefon-markedet til en joint venture med Sony.

Selv er Nokia faldet med 3,2 procent på børsen i Helsinki og 2,6 procent på Stockholmsbörsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere