I-mode: Ingen grund til misundelse

Nu har vi europæere selv chancen for at prøve den japanske mobilplatform I-mode syd for grænsen, hvor tjenesterne åbner i disse dage i forbindelse med Cebit-messen. Computerworld Online var med ved premieren. Men skal vi misunde tyskerne for deres I-mode?

Hannover: Vidt berømmet, alligevel langt borte. Mobilplatformen I-mode har hidtil været et japansk fænomen, som har været svært at forstå for os europæere.

Nu har det hollandske mobilselskab KPN Mobile fået licens til at udbyde I-mode, og netop i disse dage åbner det tyske datterselskab E-Plus for I-mode, mens KPN's selskaber i Holland og Belgien følger efter i løbet af foråret.

Den tyske premiere går naturligvis ikke stille for sig på E-Plus-standen på Cebit.

Tysklands tredjestørste mobiloperatør har i et inferno af lys og farver opstillet stribevis af mobiltelefoner, hvor gæsterne frit kan forlyste sig med I-mode-tjenester.

Computerworld Online har også benyttet chancen for at prøve de første I-mode tjenester på europæisk grund.

Den umiddelbare vurdering er, at I-mode-tjenesterne i vid udstrækning allerede findes som lidet succesfulde WAP-tjenester, og spørgsmålet er, om tilstrækkeligt mange kunder finder det tiltrækkende at betale ekstra for de nye muligheder. Alternativer til I-mode er allerede på vej i Europa.

Ustabil forbindelse

Den foreløbigt eneste GSM-mobiltelefon, der understøtter I-mode, kommer fra den japanske elektronikgigant NEC. Telefonen er en såkaldt foldemodel med et stort display, der kan vise 256 farver.

I-mode kører via GPRS, så telefonen hele tiden er på nettet. I praksis giver det en vis ustabilitet, som mange GPRS-brugere vil nikke genkendende til: Lange svartider og manglende dækning, hvis man er uheldig.

Således var det først den fjerde NEC-telefon, det lykkedes at bruge I-mode på, da vi forsøgte torsdag eftermiddag.

Når det lykkes at få kontakt med nettet, går det rimeligt hurtigt at hente tekst ned på telefonen. På det punkt må vi regne med, at udviklingen hjælper os på vej med højere datahastigheder i fremtiden.

Erotik på mobilen

I Tyskland er der omkring 60 indholdsudbydere, der har skrevet kontrakt med E-Plus om at levere tjenester til I-mode.

Blandt udbyderne ses store medier som Der Spiegel, Financial Times Deutschland og en række sportstjenester. Desuden kan man finde børsnyt, dating-tjenester, turistinformationer og en masse gejl til mobiltelefonen som ringetoner og baggrundsbilleder.

Playboy tilbyder billeder af nøgne mennesker, men ventetiden er lang og kvaliteten så dårlig, som man kan forvente af et mobiltelefon-display. Alligevel forventer E-Plus, at erotik netop vil blive en vigtig motor for udbredelsen af I-mode.

Interessant forretningsplan

Det mest interessante ved europæisk I-mode synes at være forretningsplanen, der er en tillempet kopi af NTT DoCoMos i Japan.

Kunden køber I-mode-telefonen med tilskud for omkring 1.900 kroner og er forpligtet til at blive hos E-Plus i hele 24 måneder (i Danmark typisk seks måneder).

Oven i mobilabonnementet betaler kunden omkring 20 kroner om måneden for at have billet til I-mode. De penge ryger direkte i E-Plus' kasseapparat sammen med en transmissionsafgift på knap otte øre per kilobyte.

Foreløbig er 60-70 procent af I-mode tjenesterne gratis at bruge. Det gælder eksempelvis Playboy, som ellers var oplagt at tage penge for.

Billige abonnementer

Det interessante ved denne "revenue sharing", det vil sige deling af indtægterne, er, at både E-Plus og indholdsudbyderen har en stor interesse i at gøre I-mode til en succes.

Indholdsudbyderen får nemlig 86 procent af omsætningen fra betalingstjenesterne, mens E-Plus beholder 14 procent i provision. Det beløb dækker over, at E-Plus varetager al kontakt til kunden med afregning og support, ligesom selskabet bærer kreditrisikoen over for dårlige kunder.

Prisen for et abonnement på en tjeneste kan være mellem to og 15 kroner om måneden.

Netop denne model er interessant, fordi den aldrig er slået igennem med WAP-tjenester. Således er det måske ikke I-mode, der er interessant, men derimod forretningsmodellen bagved. I-mode kan på den måde betyde en ny start for mobilt indhold.

Alternativer på vej

Alligevel har KPN meget travlt med at få en masse I-mode-kunder i folden. Andre mobiltelefoner kan i stigende grad læse xHTML-sider, der tilbyder grafik, farver og forskellige skrifttyper.

I Japan er mange af I-mode telefonerne Java-baserede, hvilket giver langt flottere tjenester. For eksempel kan man zoome ind og ud på børskurver, ligesom der følger en masse muligheder for underholdning med til Java.

Hvis kunderne synes - i modsætning til hvad E-Plus tror - at det stadig er Nokias, Sony Ericssons og Siemens' telefoner, der er seje, så får I-mode det hårdt i Europa.

E-Plus forventer, at mindst 200.000 af kunderne bruger I-mode inden årets udgang. Selskabet har fra begyndelsen købt omkring 30.000 mobiltelefoner fra NEC, og mange flere er på vej.

I øjeblikket sætter E-Plus en kostbar reklamekampagne i gang i Tyskland. Det skal blive spændende at se, om den japanske model fungerer i Europa, eller om I-mode overhales af andre modeller, inden året er omme.

Relevant link:

E-Plus I-mode (tysk)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura