Mobil-selskaber satser på PDA-telefoner

Tre amerikanske mobil-operatører vil begynde at sælge kombinerede PDA-telefoner baseret på Microsofts software allerede i år. PDA-telefonerne benytter både mobil-net og internet.

Mobil-selskaberne Verizon Wireless, Sprint og VoiceStream vil til at markedsføre kombinerede PDA-telefoner - PDA er en håndholdt computer. De nye telefoner er baseret på Microsofts styresystem. Dette blev offentliggjort af Microsoft og de tre operatører ved en CTIA-konference i Orlando i USA. CTIA er brancheforeningen for mobil- og internet-selskaber.

Verizon og Sprint satser begge på mobiltelefonen Thera, der er en Microsoft Pocket PC med tilføjet telefon-kapacitet. Den indeholder en Intel 206MHz processor, vejer 198 gram, fylder 76 x 127 mm og er udstyret med 32 MB RAM og lige så mange MB flash memory.

VoiceStream har ikke offentliggjort, hvilket fabrikat selskabet satser på, men lover, at der kommer en kombineret PDA-telefon på det amerikanske marked ?senere i år?.

Priser på PDA-telefonerne er ikke offentliggjort.

PDA-telefonerne kan gå på både mobilnettet og internet, og de kan derfor bl.a. bruges til at læse e-mail.

Den amerikanske meddelelse følger tilsvarende meldinger på det europæiske marked. I sidste uge meddelte det britiske firma mm02 PLC, at det til maj lancerer sin kombinerede PDA-telefon, kaldet XDA, baseret på Microsofts styresystem. XDA kan benytte både GSM og GPRS-standard. XDA'en kommer til at koste 400 pund i Storbritannien, hvilket svarer til 4.800 kroner.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job