IT-løn skrumper
Fyringer i konsulentbranchen samt den generelle afmatning har fået konsekvenser for lønudviklingen i IT-branchen. En salgsansvarlig i pc-branchen står overfor en lønnedgang på 10-40 procent i den faste løn. På andre områder ligger faldet på mellem 5 og 20 procent. Erfarne IT-chefer og IT-konsulenter er faldet 10-20 procent. Lønfaldet sker typisk i forbindelse med jobskifte. (Børsen)
John Trolle på banen igen
Stifteren af Memory Card Technology, den århusianske iværksætter John Trolle er på banen igen efter nedturen med hukommelses-virksomheden. Trolle - der er blevet skilt og nu hedder John Rasmussen - har etableret en ny virksomhed indenfor samme gebet som Memory Card Technology. Virksomheden hedder eZ-memory. (Børsen)
Ericsson under efterforskning
Det svenske bagmandspoliti indledte i går en formel efterforskning af Ericsson-koncernen. Bagmandspolitiet sigter Ericsson for i alvorlig grad at have vanskeligggjort skattekontrollen af virksomheden. Bag sigtelsen gemmer der sig en mistanke om, at koncernen via en række stråmænd har udbetalt flere milliarder kroner i bestikkelse rundt om i verden. Ericsson afviser beskyldningerne. (Morgenavisen Jyllands-Posten)