Dansker skal styre HP i Europa

Kasper Rørsted er udpeget til øverste chef for Hewlett-Packards aktiviteter i Europa, Mellemøsten og Afrika. Nu mangler blot aktionærernes endelige godkendelse af fusionen, før end danskeren kan sætte sig roligt i stolen.

Danske Kasper Rørsted kommer til at spille en nøglerolle i det nye Hewlett-Packard, som opstår, når og hvis resultaterne fra afstemningen blandt Hewlett-Packards aktionærer giver grønt lys for fusionen mellem Compaq og Hewlett-Packard. Listen over de 150 topchefer i den nye globale IT-gigant blev offentliggjort natten mellem onsdag og torsdag.

Når fusionen er på plads, bliver Kasper Rørsted øverste chef for Hewlett-Packards aktiviteter i Europa, Mellemøsten og Afrika også kaldet General Manager. Samtidig får han forretningsansvaret for hovedforretningsområdet Enterprise System Group i samme geografiske område.

Dermed når Kasper Rørsted i sit 40. år et forløbig højdepunkt i en kometagtig karriere i den globale IT-branche. Siden 1. oktober har han været øverste chef for Compaqs europæiske aktiviteter med en omsætning på 110 milliarder kroner.

Startede hos Digital
Men det hele begyndte i Digital, hvor Kasper Rørsted indledte karrieren efter økonomistudier i USA og marketingstudier i København. Kasper Rørsted har tidligere fortalt Computerworld, at hans mål var at blive salgschef inden han fyldt 30.

Det mål nåede han hos Digital som 27-årig. To år senere rykkede han videre og blev europæisk marketingchef hos Digtial.

I 1995 blev han efter to års mellemspil i Oracle tilbudt jobbet som Director Strategic Alliances Europa hos Compaq. Kasper Rørsted avancerede herefter yderligere, til han i 1999 som ansvarlig for salg af computere og e-produkter blev højest placerede dansker i Compaq nogensinde.

Overraskende skifte

Men sidste år valgt Kasper Rørsted en ny udfordring som chef for softwarehuset Vignettes satsning på salg af e-forrentnings software i Europa. det varede til sensommeren, og 1. oktober klaterede han videre på stigen hos Comapaq til det europæiske topjob.

Med udnævnelserne af de 150 topchefer arbejder Hewlett-Packard og Compaq uanfægtet videre med den integration, som er næste skridt i fusionen. De to selskaber ønsker ikke at kommentere yderliger på udnævnelserne.

Men Hewlett-Packards danske informationschef Henrik Kirkeskov oplyser, at ledelsen af det nye HP i de enkelte lande ventes unævnt i løbet af et par uger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS