IT-kontrakter kræver juridisk landkort

Hvem har retten til software i et udviklingsprojekt - kunden eller leverandøren? Det er et eksempel på en mulig faldgrube i en IT-kontrakt - og disse fælder bør man have en tjekliste over, lyder et råd fra to projektledere.

Præcise aftaler om køb eller salg af en vare ? ydelse eller produkt ? er alfa og omega for en virksomhed, der gør forretninger, men det kan være nemmere sagt end gjort, når talen falder på IT-kontrakter. Det vidner regelmæssige skænderier mellem kunder og leverandører om.

Et eksempel er uenigheden mellem Århus Amt og Ementor om retten til noget kode, der indgår i kildekoden til brug for en elektronisk patientjournal (EPJ). Århus Amt mener, at det ejer retten til hele kildekoden, mens Ementor peger på, at det fortsat har retten til en stump kode udviklet for EPJ-projektet ? og siden blot brugt i det nye system.

Det er en klassisk tvist i IT-branchen, fordi det drejer sig om ophavsret. Her ligger en af de sværeste kontraktmæssige hurdler for både kunder og leverandører. Mange af disse firmaer ønsker givetvis, at der var en decideret bibel på området, der klart gav svar i alle tænkelig spørgsmål.

Men det drejer sig ikke om at have en detailviden om alle tænkelige knaster, der kan opstå, når en leverandør af et IT-system skal skrive kontrakt med køberen. Det drejer sig om at vide, hvor man skal kigge efter svaret ? og vide, at der er et svar på spørgsmålet et sted.

Det siger to projektledere med hver 20 års erfaring fra IT-branchen, projektchef Jenny Secher fra Icon Medialab og projektleder Jane Tolstrup fra GE Capital IT Solutions. De har netop gennemgået en efteruddannelse i indgåelse af IT-kontrakter, IT Contract Manager, der udbydes af advokatfirmaet Bender.dk, hvis speciale er jura i forbindelse med IT og internet.

En jungle for kontraktskrivere

Inden for mere traditionelle erhvervsområder som byggeri og håndværk kan firmaer læne sig op af standardkontrakter. Imidlertid er der endnu ikke nedskrevet standardkontrakter, der er tilpasset problemstillingerne i forhold til IT.

Indtil da er projektledere som de to nødt til at navigere ud fra gængse juridiske pejlemærker, omend det kan virke som en tæt jungle. Jenny Secher siger:

- Når det drejer sig om software, er det ofte spørgsmålet om ophavsret, der kan volde problemer i en kontrakt. Hvem har retten ? den der bruger det eller den, der har fremstillet det? Det er vanskeligt, fordi det jo også altid tager udgangspunkt i det konkrete projekt, forklarer hun.

Problemstillingerne præsenterer sig også i nye former, eftersom IT-branchen konstant er under udvikling. Outsourcing, facility management og ASP er vokset frem de seneste par år, men foranderligheden er man vant til i IT-branchen, understreger Jane Tolstrup.

- Men man har brug for at få at vide, hvor man skal kigge for at finde svar, siger hun.

Huske tjeklister

En indføring i almindelig retspraksis omkring eksempelvis købeloven og aftaleloven peger hun også på som en stort behov.

Som et led i kurset har de to projekter i lighed med de andre kursister fået adgang til et intranet med opdaterede juranyheder på området og adgang til databaser samt opslagsværker.

En god kontrakt fordrer ikke gennemlæsning af al juridisk litteratur og lovstof. Det fordrer bare opmærksomhed omkring mulige faldgruber, understreger Jenny Secher.

- Jeg har nu længere tjeklister inden for de forskellige områder. 17 punkter som jeg husker at tjekke for i aftaleteksten, siger hun.

Forene teori og praksis

Kurset IT Contract Manager er det tredje i rækken, siden Bender.dk lagde ud med uddannelsen i 1999.

- Det er et krav, at deltagerne arbejder med kontrakter. Vi forsyner dem bare med nogle ekstra færdigheder. Det handler om at give folk ballast til at løse grundlæggende problemer ? til at identificere fælderne i kontrakterne, forklarer hun

Ved licensaftaler kan det være forhold omkring overdragelighed af licenserne og betalingsformer, mens det ved udviklingsaftaler er vigtigt at være præcis omkring rettighederne ? også hvordan en eventuel skilsmisse mellem kunde og leverandør skal finde sted.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse