DDF: Intet behov for nye patent-regler

Den nuværende software-lovgivning er god nok og behøver ikke blive suppleret af et EU-direktiv, mener Dansk Dataforening, der siger nej til EU-planer om at indføre et direktiv på området. Fremfor lovgivning er der behov for domstolsafgørelser, mener DDF.

Dansk Dataforening (DDF) siger blankt nej til EU-Kommissionens planer om at udsende et direktiv om patentering af software, der sigter mod at harmonisere de forskellige landes patent-regler.

I dag kan software i forvejen godt patenteres, såfremt softwaren indgår som en del af en opfindelse, og såfremt den er en nyhed med opfindelseshøjde og industriel anvendelighed.

Dansk Dataforening mener, at de nuværende regler er tilstrækkelige og finder derfor ingen grund til at støtte EU-direktivet, der i øjeblikket er til høring i de respektive EU-lande.

Behov for afklaring

Foreningen mener dog, at der efterhånden har tegnet sig et behov for at få afklaret, hvor grænserne går, når det handler om software-patenter.

- Der er helt klart behov for en afklaring af grænserne for, hvad der kan patenteres, og det er fuldt forståeligt, at virksomhederne foretrækker, at alle juridiske tvivlsspørgsmål er afgjort i lovgivningen. Men det er næppe realistisk, siger Tony Franke, der er direktør i Dansk Dataforening.

Foreningen mener, at hele software-området er alt for kompliceret til en specifik lovregulering, fordi tingene ofte optræder under uventede og uforudsigelige former.

- Derfor er det i højere i grad domstolsafgørelser end lovgivning, som vi har behov for, siger Tony Franke.

På den baggrund ønsker Dansk Dataforening, at der rejses flere egnede prøvesager, der kan bidrage til, at der skabes dansk retspraksis, når det drejer sig om muligheden for at tage patent.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS