I-mode: Ny ekspansion i Europa

Torsdag åbner det hollandske mobilselskab KPN Mobile for I-mode-tjenester, og samtidig meddeler I-modes opfinder, NTT DoCoMo, at et fransk selskab har bidt på krogen.

Det japanske teleselskab NTT DoCoMo har foreløbig god succes med at sælge licenser i Europa til sin succesfulde I-mode protokol.

Mens KPN Mobile i dag giver hollænderne adgang til at benytte I-mode, som er japanernes lidt mere avancerede og væsentligt mere udbredte bud på WAP, melder en ny europæisk udbyder sig på banen.

Frankrigs seks år gamle mobilselskab Bouygues, der har 6,6 millioner kunder og dækker hele Frankrig, har netop tegnet en ti-årig licensaftale med NTT DoCoMo om at udnytte tjenester til GSM-nettet og muligvis også 3G, når det bliver aktuelt.

Hemmelige resultater

Foreløbig har Bouygues fokus på I-mode, som selskabet forventer at kunne lancere i løbet af 12 måneder.

Til den tid vil det være muligt at benytte I-mode på GSM-nettene i Tyskland, Holland, Belgien og altså Frankrig.

I Tyskland har I-mode været udbudt af mobilselskabet E-Plus i over en måned, men tyskerne har været meget tilbageholdende med at oplyse om de foreløbige resultater.

- Vi er meget tilfredse med det antal abonnenter, vi har fået indtil videre, sagde en talsmand for nylig til Financial Times Deutschland.

Ringetoner et hit

Han henviste til, at KPN Mobile, der er medejer af E-Plus, vil løfte sløret for de første resultater om knap tre måneder.

E-Plus vil dog gerne fortælle, at to I-mode tjenester foreløbig tegner til at blive en meget stor succes, nemlig ringetoner og ruteplanlægning, skriver Financial Times Deutschland.

En tysk sammenslutning af IT-folk, ECO, har spurgt sine medlemmer, om de tror på, at I-mode bliver en succes i Europa.

Det svarer 70 procent af fagfolkene ja til, mens 28 procent er negative, skriver den tyske erhvervsavis Handelsblatt.

God betalingsmodel

89 procent af I-mode tilhængerne mener, at succesen vil skyldes overskudsdelingen, der betyder, at 86 cent af hver eneste tjente euro går tilbage til indholdsudbyderen, og at det animerer udbyderne til at udvikle unikke tjenester, der gør et I-mode abonnement til noget helt særligt.

Den største bekymring med hensyn til I-mode går på, at Nokia officielt har afvist at udvikle GSM-mobiltelefoner til I-mode.

Derfor er forbrugerne henvist til - i europæisk forstand - mindre populære mærker som NEC og Toshiba.

I Danmark har både TDC Mobil og Sonofon vist interesse for I-mode, men har altså ikke valgt er være blandt de første europæiske selskaber, der kan tilbyde kunderne at benytte mobilt internet på japansk.

Relevant link:
NTT DoCoMos pressemeddelelse

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S