Trifork får første kontrakt i USA

Århusianske Trifork har for første gang indgået en millionkontrakt med et amerikansk firma, der vil benytte Triforks applikationsserver som en del af en større løsning.

Det Århus-baserede softwarefirma, Trifork, har opnået sin første store kontrakt med et amerikansk selskab i Silicon Valley.

Kontrakten, der har en værdi af syv til ni millioner kroner pr. år over de næste tre år, indebærer, at Trifork skal stille sin J2EE-certificerede applikationsserver til rådighed for det amerikanske firma, der indtil videre ønsker at være anonymt.

Trifork skal desuden stille konsulentbistand til rådighed i form af en til to udviklere, der skal hjælpe det amerikanske selskab med at tilrette applikationsserveren til firmaets behov.

Triforks Enterprise Application Server skal således indgå som en del af den løsning, det amerikanske firma ruller ud om cirka trekvart år.

Ifølge Triforks salgsdirektør, Mads Skak Olufsen, vil det på sigt generere en meromsætning.

- Vi får royalties på deres produkt for hver enhed, de sælger. Derfor har aftalen et endnu større potentiale på længere sigt, siger han.

Trifork er et datterselskab af EOS (Eastfork Object Space), der blev stiftet i 1996. Under sig har EOS også selskabet Jaoo Academy og Acure A/S, hvor Mærsk Data er hovedaktionær.

Trifork er et af kun syv firmaer i verden, der er certificeret på Sun Microsystems' seneste J2EE-specifikation, version 1.3.

På applikationsserver-markedet konkurrerer firmaet blandt andet med BEA, IBM, Sun, Oracle, Sybase, Borland og Pramati Technologies.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S