Olicom fik underskud i første kvartal

Programmer til håndholdte terminaler sælger ikke, så derfor har venturefirmaet Olicom afviklet sit selskab, Transenergy, i første kvartal med et lille underskud til følge.

Ventureselskabet Olicom kom ud af de første tre måneder af året med et underskud på 3,9 millioner kroner. Generelt har selskabets porteføljeselskaber haft en tilfredstillende start på året, skriver selskabet i en fondsbørsmeddelelse. To selskaber bliver trukket frem som særligt tilfredsstillende.

Det ene er Sifira, der udvikler beskedsystemer til telefonselskaberne. I første kvartal har flere potentielle danske og svenske kunder henvendt sig til selskabet ? og Olicom forventer, at der bliver indgået kontrakter snart.

Det andet selskab er Decuma, der sælger software til håndskriftsgenkendelse. Selskabet har fået en aftale med HP Japan.

Olicom har i perioden afviklet firmaet Transenergy, der producerer programmer til håndholdte terminaler. Det marked udvikler sig for langsomt, lyder Olicoms begrundelse for at trække sig ud af selskabet.

Olicoms likvide beholdning var ved udgangen af marts på 172 millioner kroner, mens egenkapitalen udgjorde 242 millioner kroner.

Ventureselskabet har ændret regnskabspraksis, og det betyder, at forventningen til resultatet for hele året er mindsket fra minus 60 millioner kroner til 20 millioner kroner.

Relevante link:
Olicom på Fondsbørsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S