ITEK kobler sig på sønderjysk satsning

Kampen om 175 millioner kroner til IT-initiativer i Jylland og på Fyn går nu ind i slutspurten.

Dansk Industris IT-gruppe ITEK har i en strategisk alliance med Center for Erhvervsudvikling i Sønderborg koblet sig på arbejdet for at placere Sønderjylland som et center for mekatronik.

Det vil sige et center for udvikling og produktion af især indlejret software, der erstatter mekaniske processer.
Omdrejningspunktet for den udvikling skal være Center for Software Innovation (CIS).

Efter planen skal det ligge på en af Sønderborgs bedste adresser kun et stenkast fra Syddansk Universitet, der med Mads Clausen Instituttet er et dansk kraftcenter for netop udviklingen af indlejret software eller embedded software.

Det er den selvejende institution Center for Erhvervsudvikling, der er drivkraften bag CIS og Forskerpark Syd, hvor centeret skal ligge.

De 10.000 kvadratmeter privatfinansieret forskerpark skal stå klar i 2005, samme år som Syddansk Universitets nye bygninger.

Fra viden til produkter

Idéen med CIS er i følge administrerende direktør Knud Sveistrup fra Center for Erhvervsudvikling at omsætte viden fra universitetets forskning til kommercielle mekatronik-projekter i nye og eksisterende virksomheder.

Forudsætningen for at gøre CIS til virkelighed er imidlertid en bevilling på 60 millioner kroner til projektudvikling. De penge vil Knud Sveistrup gerne have fra Videnskabsministeriets IT-satsning i Jylland og på Fyn.

Satsningen består af en pulje på 175 millioner kroner over fire år, som stammer fra statens salg af de såkaldte UMTS-licenser eller tredje generations mobiltelefoni.

Den jysk-fynske IT-satsning

Til at gennemføre den jysk-fynske IT-satsning afsættes 50 millioner kroner om året i 2002 og 2003, 40 millioner kroner i 2004 og 35 millioner kroner i 2005. IT-satsningen skal skabe en ny og mere direkte vej for erhvervslivet til ny viden om IT og software. Der etableres en række lokale kompetencecentre i tilknytning til de jysk-fynske IT-videnmiljøer samt en tværregional IT-korridor, hvor der ydes medfinansiering til samarbejdsprojekter mellem disse kompetencecentre og erhvervslivet, samt tilskud til at formidle resultaterne af dette samarbejde.

Kilde: Aftale om udmøntning af UMTS-provenuet.

Kampen om at få del i IT-initiativer i Jylland og på Fyn er gået ind i en afgørende fase nu, hvor videnskabsminister Helge Sanders frist for projektansøgninger er udløbet.

Men Knud Sveistrup mener, at CIS har gode chancer, blandt andet fordi projektet er en del af den regionale erhvervsstrategi i Sønderjylland, som både amts- og kommunalpolitikere har været med til at udarbejde sammen med repræsentanter for erhvervslivet i regionen, der blandt andet tæller sværvægteren Danfoss.

DIs IT-vision

ITEK?s direktør Tom Togsverd ser også store muligheder i både CIS og den strategiske alliance med Center for Erhvervsudvikling. Det er især det sønderjyske mekatronik-fokus, der giver alliancen potentiale for industriens IT-arm.

Her kan ITEK for alvor få indfriet ambitionerne om at være katalysator for en udvikling, hvor informationsteknologien bliver en stadig mere integreret del af industriens produkter.

Denne artikel stammer fra det trykte Computerworld




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere