Danionics fik forventet underskud

Underskuddet i første kvartal er øget for batteriproducenten Danionics, men det er på linie med det forventede. Desuden har virksomheden fordoblet antallet af kunder ? fra fem til ti.

Kort efter en ren jubel-fondsbørsmeddelelse med offentliggørelsen af hele tre nye kontrakter har batterivirksomheden Danionics udsendt sin regnskabsmeddelelse for første kvartal i 2002.

Den viser et underskud på 20,9 millioner kroner ud af en omsætning på 48,4 millioner kroner. Det er en forværring i forhold til samme kvartal i 2001, hvor underskuddet var på 7,7 millioner kroner ud af en omsætning på 50,6 milloner kroner.

Imidlertid er det i tråd med selskabets egne forventninger til bundlinien i første kvartal. Danionics peger på, at forværringen i resultatet bunder i en voldsomt udbygning af produktionskapaciteten i det seneste år.

Ved indgangen til 2001 kunne virksomheden producere 160.000 battericeller per måned. Den kapacitet er nu oppe på 1,2 millioner battericeller per måned efter en intensiv udbygning af produktionshallerne, men det har også kostet millioner af kroner.

Danionics mener, at nedgangen i salget af bærbar elektronik, især mobiltelefoner er ved at flade ud. Dermed lysner det for branchen og Danionics, hvis storkunde Compaq i efteråret udskød ordrer på batterier til den populære iPaq.

I regnskabsmeddelelsen noterer virksomheden også, at dens antal af kunder er fordoblet fra fem til nu ti. En af risiciene for virksomheden har hele tiden været afhængigheden af få kunder ? og med kundetilgangen er den afhængighed mindsket. I marts fik selskabet således også giganten Samsung om bord som kunde.

Der er heller ingen ændringer til forventningerne til hele året. Sidste år omsatte den fynske virksomhed for 212 millioner kroner. Det tal skal i år ende mellem 450 og 650 millioner kroner ? og en overskudsgrad på 10 procent. I 2001 var den minus 22,8 procent.

Relevant link:
Danionics på Fondsbørsen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS