GN NetTest i dyb krise

Omsætningen for første kvartal i GN Store Nords datterselskab, GN NetTest, er styrtdykket på et år med næsten 70 procent. Alene siden fjerde kvartal er omsætningen halveret - og ordretilgangen er vigende. Det viser koncernens kvartalsrapport, der blev offentliggjort i dag.

Den internationale økonomiske afmatning afspejler sig i GN Store Nords rapport for første kvartal. Omsætningen er faldet 20 procent alene siden fjerde kvartal og er med 1,3 milliarder kroner et stykke under de 1,9 milliarder kroner for første kvartal 2001.

Det fører frem til et primært driftsunderskud før afskrivninger af goodwill (EBITA) på 50 millioner kroner mod et overskud sidste år på 139 millioner kroner. Dog er det en forbedring i forhold til underskuddet på 78 millioner kroner i fjerde kvartal.

Bestyrelsen skriver, at resultatet overordnet set er i tråd med forventningerne. Endvidere fastholder bestyrelsen forventningerne for 2002 til divisionerne, GN ReSound og GN NetCom, mens forventningerne til GN NetTest bliver nedjusteret i forhold til meldingerne fra marts.

Hvor der er meldinger for hele året for de to andre enheder, tager GN Store Nord forventningerne for NetTest kvartal for kvartal. Nedjusteringen gælder andet kvartal, hvor omsætningen sættes til 225 ? 275 millioner kroner mod tidligere 300 millioner kroner ? og et øget EBITA-underskud på 100 millioner kroner mod hidtil forventede 70 millioner kroner.

Dårlige tider for NetTest

NetTest tester fastnet og mobile netværk for teleselskaber ? og omsætningen er styrtdykket på et år. Fra 714 millioner kroner i 2001?s første kvartal til nu 217 millioner kroner. Der var ellers tegn på en forbedring fra august 2001, skriver bestyrelsen, men på det seneste er stabiliseringen stoppet ? grundet den økonomiske afmatning i teleindustrien.

Alene i forhold til fjerde kvartal i 2001 er omsætningen halveret. De sidste tre måneder af 2001 var omsætningen på 437 millioner kroner.

Nedgangen er accelereret i første kvartal, hvor ordretilgangen er begyndt at vige igen. Ordrebogen er tynd ? kun på 342 millioner kroner mod 847 millioner kroner i første kvartal 2001.

Det tager længere tid at forhandle nye kontrakter hjem, konstaterer bestyrelsen ? og den kan ikke få øje på en forbedring lige om hjørnet. Det kan betyde, at selskabet senere må foretage nedskrivninger i værdien af varer på lager.

Som konsekvens af den situation er GN Store Nord ved at skære ned på antallet af ansatte i NetTest ? fra 1.400 ved udgangen af marts til under 1.100.

For hele koncernen ? fraregnet NetTest ? forventer GN Store Nords bestyrelse en omsætning på fem milliarder kroner og et primært driftsoverskud før afskrivninger af goodwill på 350 millioner kroner.

Relevante links:
GN Store Nord på Fondsbørsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse