FBI spændte ben for sig selv

FBI's overvågningsprogram Carnivore gjorde måske mere skade end gavn i overvågningen af Osama bin Ladens terror-netværk. Det konkluderer den amerikanske borgerrettighedsbevægelse EPIC på baggrund af et internt notat fra FBI.

Interne dokumenter fra det amerikanske forbundspoliti FBI tyder på, at FBI?s Carnivore-program har haft for stor appetit. Fejl i overvågningsprogrammet har forstyrret FBI?s efterforskning af Osama bin Ladens terroristnetværk, fordi programmet, der overvåger e-mailtrafik har opsnappet mere data, end FBI havde dommerkendelse til.

Det har betydet, at alle de indsamlede data er blevet destrueret i stedet for at blive brugt i efterforskningen.

Det er den amerikanske borgerrettighedsbevægelse Electronic Privacy Information Center (EPIC), der efter knap to års juridisk tovtrækkeri med FBI har fået aktindsigt i en større mængde interne dokumenter om Carnivore.

Carnivore-programmet bruges af FBI til at aflytte blandt andet e-mail-kommunikation. Programmet installeres hos internetudbyderen i forbindelse med efterforskningen. Det kræver en dommerkendelse, som er begrænset til bestemte personer.

De dokumenter, som EPIC har fået aktindsigt i, fortæller, at Carnivore i flere tilfælde i 2000 ikke fungerede efter hensigten. Programmet skal filtrere den opsnappede datakommunikation, så man holder sig inden for de personer, dommerkendelsen gælder. Men Carnivore indsamlede også data fra personer, som FBI ikke havde dommerkendelse til at aflytte.

Programmet blev brugt som led i en efterforskning, ledet af FBI?s antiterrorenhed i samarbejde med den særlige enhed, der før 11. september 2001 holdt øje med Osama bin Ladens aktiviteter. Det var i forbindelse med den efterforskning, at Carnivore-programmet var så fejlbehæftet, at FBI kasserede alle de opsnappede e-mails.

Relevante links:
Electronic Privacy Information Center (EPIC)
FBI

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil