KL: Internetbrugere skal have kontant belønning

De danskere, der anvender internettet, når de skal i kontakt med deres kommune, bør få en kontant belønning, fordi de gør livet lettere for kommunerne. Det mener borgmester Erik Fabrin fra Kommunernes Landsforening.

Klingende mønt skal lokke danskerne til at anvende internettet, når de skal i forbindelse med deres kommune.

Det mener Kommunernes Landsforening, der i en pressemeddelelse opfordrer kommuner og andre til at overveje at give danskerne en kontant belønning, hver gang de vælger at anvende internettet som kontaktled til kommunen.

Den kontante præmie skal være med til at fremme den digitale forvaltning og den elektroniske borgerbetjening, mener KL.

- Når borgerne benytter de elektroniske medier, sparer de kommunen for administrative omkostninger. Det ville kun være rimeligt, om vi i kommunerne delte de sparede penge med de borgere, der gør besparelsen mulig, siger borgmester Erik Fabrin, der er formand for KL's IT- og Erhvervsudvalg.

Han peger på, at det er nødvendigt, at kommunerne gør noget ekstra, hvis de skal lokke borgerne til at skifte fra papir til de netbårne og elektroniske kommunikations-kanaler.

Han vurderer, at en kontant belønning for at skifte til nettet hurtigt vil kunne få en vis effekt og peger på, at Tjæreborg for eksempel giver 100 kroners rabat til de kunder, der bestiller via internettet.

Det kan sagtens svare sig, fordi selskabet sparer omkostninger, når folk benytter de elektroniske muligheder for selvbetjening.

- Det afgørende er, at vi hele tiden sørger for, at borgerne har en stærk tilskyndelse til at bruge den digitale indgang. Her er det min erfaring, at økonomiske incitamenter næsten altid er effektive, siger Erik Fabrin.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job