Webotal søger en sponsor til en linje, hvor vores servere kan stå på. Webotal har tænkt sig at komme på markedet med en ny hosting service. Noget i stilen med FreePaq.dk, hvor personer med ikke så mange penge kan få deres domæne på vores server, med 10 MB plads, for 250 kr., i oprettelse, og derefter 100 kr. pr. år. Sponsorraritet skulle ligge i vores egen linje hvor serveren kunne stå på. Vi havde tænkt os en 2 m/bit linje, hvis udbuddet for denne tjeneste vi vil lave bliver stort, kan det blive en nødvendighed at opgradere til 4 m/bit.
Vi regner stærkt med at der i sommeren 2002 vil være 1000 sider på serverne, hvilket vil svare til ca. 100.000 besøgende pr. dag på serveren.
Prisen for en 2 m/bit linje er 6.000,00,- pr. måned, altså 72.000,00,- pr. år. Der skal betales for oprettelses gebyr, som beløber sig i kr. 7.795,00. Der ud over skal der også betales for Hub, dette er af sikkerheds messige årsager.
Hvad får I ud af det: - Reklame i top-baren, der skal være på alle de hostede sider. - Mulighed for at få hostet dine egne web-sider eller måske dit firmas domæne. - Positiv omtale på vores hjemmeside.
Husk nu, for guds skyld, ikke at lave samme megabrølere som 99% af nye hosts begår - og fx. whitehat. Fat hvad det er i laver mere end \"howto\" manualerne, sikkerhed, sikkerhed, sikkerhed og ja, husk sikkerheden !!! backup, ordentlige servere, lad være med at bruge 2mbitten til fornøjelse (spil, mp3 download m.v.)
jensb> Han vil jo bare starte på en 2Mbit, det er ikke noget problem, der kan gå mange hits igennem..
Men tror nu ikke at an kan få det til den pris, hvis det skal være en ordenlig linje med en ordenlig oppetid fra leverandøren, men hvem ved..
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.