Hvordan får jeg en tabeldata frem kontra et L/Vopslag der kun kan give mig én/kolonne
Er der muligt at lave en funktion i Excel, så jeg ligesom ved et L/V-opsalg hvor jeg skriver en kode eller navn og så får en række/kolonne data frem, men istedet en her tabel?
FX
Jeg har her 3 oversigter over fodboldspillere på mit hold; EB, NB og OR.
De har spillet 6 kampe (yderste kolonne til venstre), og præsteret nogle faktorer (de givet tal 1-125) i nogle katagorier (Kamp nr., Navn, Assitst, Mål, Gule kort, Røde kort, Antal stemmer, kampens spiller)
Mit sprøgsmål er så:
Finde der en formel eller metode til at jeg ud af mit database, kan indhente alt datoen for fx spilleren NB? - lidt ligesom et L-opslag, men bare i stedet for én linje, så en hel "tabel".
Jeg er med så langt, at du har lavet data'en om til tabeller på ark 1.
På ark 2 kan jeg se at det er l-opsalget du har brugt, men hvordan du får det til at tage hele tabellen og ikke bare en linje kan jeg simpelthen ikke gennemskue.
Jeg kan godt se, at det har noget med formel: =INDEKS(INDIREKTE(K1);;) at gøre men din fremgangsmåden kan jeg ikke lige finde hoved og hale i.
Gå ind i Name Manager (Navnestyring) og se hvordan jeg har kaldt de tre tabeller henholdsvis EB, NB og OR. Hvis det kan forekomme, at K nr skal udvides er det nok hensigtsmæssigt, hvis du flytter Tabel NB til K1:S7 og Tabel OR til U1:AC7.
I Sheet2!K1 har jeg lavet en datavalideringsliste med de mulige Tabelnavne.
Formlen i Sheet2!A2:I7 er en matrixformel: =INDEX(INDIRECT(K1);;)
INDEX-funktionen returnerer alle rækker og alle kolonner (de to sidste argumenter, altså de to semikoloner) fra det område der er navngivet som det der fremgår af K1.
Jeg vælger området Sheet2!A2:I7, indtaster formlen, hvis du har dansk, så =INDEKS(INDIREKTE(K1;;)) og her kommer det specielle, da det er en matrixformel skal du holde Ctrl og Shift nede før du trykker på Enter. Hvis du gør det korrekt vil Excel automatisk sætte krøllede parenteser {} omkring formlen. Forsøg ikke at indtaste {} manuelt. Det vil bare bevirke, at Excel opfatter det hele som tekst og ikke som en formel. Hvis du retter i formlen skal du igen afslutte ved at holde Ctrl og Shift nede før du trykker på Enter.
Tusind tak for alle jeres svar! Det har været en stor hjælp!!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.