Jeg har 128 GB fri plads på min SSD, som det eneste (Ingen HDD). Det er en selvbyg med plads til HDD i toppen hvis det skulle blive nødvendigt. Problemet opstod, da jeg rebootede den, da jeg købte den på dba uden nogle problemer da jeg havde testet den osv. Valgte at reboote, da jeg tænkte det var federe at starte min egen pc op uden de spil/programmer der nu var på den i forvejen, da der var en god sjat. Han nævnte ikke nogle nødvendige programmer jeg skulle have på den før den kunne køre optimalt, men får nu intet svar på mine beskeder.
Min case ser således ud, ifht. computer spørgsmålet:
https://www.silverstonetek.com/images/products/sg05/SG05-3-4.jpgHar prøvet V-Sync, da jeg tænkte det kunne være en løsning, men har heller ikke fundet held der.
Min gennemsnitlige fps vises som 800 eller højere når problemet opstår, og falder igen til det den nu skal være når jeg genstarter. Min browser, youtube, steam, discord osv. kører helt fint mens det sker, men selve spillet jeg spiller går helt ned.
Der er et lille vindue på godt 1-2 sekunder når jeg tabber ind i spillet igen, hvor det kører normalt, men efter den lille periode sker det igen. Kan ikke give mening det sker efter noget tid, og løses midlertidigt med genstart? SSD'en er helt ny så der burde ikke være noget der.