Næppe, men på nogen maskiner kan man trykke ESC så den afslutter det, og kører videre. VEd ikke om det er muligt inde i bios, du kan evt. undersøge det ved at kigge lidt rundt inde i den.
Det kan du sagtens, som siam-dk siger, men det er ikke der dine frustrationer over din maskine kan ligge !!~|
Der er for øvrigt (i de BIOS\'er jeg kender) også en mulighed for helt at slå det fra.
Vær du glad for at det ikke var i \'de gode gamle dage\', der var det nærmest nødvendigt, at man acceterede standard-checket, som var 5 gange (på 512 eller 640 Kb).
du kan sagtens slå memmorytest fra. først finder du filen config.win den er skjult og ligger i dit rodbibliotek. Rediger den i feks. notepad, og efter himem.sys skal du lave et mellemrum og skrive, testmem=off
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.