16. september 2001 - 23:13Der er
5 kommentarer og 1 løsning
VPN og PGPnet, hvordan?
Hejsa
Jeg sidder her, og skal lave, så jeg kan kommunikere med min Desktop via en bærbar over nettet.
Til det skal jeg bruge PGPnet, til sikkerhed, og jeg skal nu til at sætte det op. Jeg har ingen ide om hvordan det virker, men der står jeg skal bruge en VPN ting, helt præcis: \"List the remote computer (by IP address) as a host you want to communicate with via a VPN connection.\"
Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.
win2000 server og win TN server understøtter VPN netværk. Jeg mener ikke, at der findes små sharewareprogrammer, der kan gøre det samme - på grund af sikkerheden m.v.
Alternativt kan du bruge andre programmer, der kan tillade dig at fjernstyre din desktop. Her er sikkerheden dog ikke stor, men det virker.
KAn ikke lige huske, hvad det program jeg bruger på arbejdet hedder - men vender tilbage i eftermiddag, hvis ikke andre har posted!
Jeg plejer at bruge VNC - det er ikke VPN, men det funker fint.
Jeg er alts ret sikker på, at hvis du skal have noget rigtigt VPN, kræver det en server til at håndtere forbindelsen! PC anywhere er også OK, men VNC er jo gratis!!!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.