18. september 2001 - 14:03Der er
27 kommentarer og 1 løsning
æ, ø og å domæner
jeg skal købe et par .com domæner med æ, ø og å. Hvor kan disse købes?? Jeg ønsker ikke at købe dem hos en isp ér i Danmark men derimod direkte hos dem som har rettigheden på disse domæner. F.eks. networksolutions i USA
måske sjov-disky. Men hvilken interesse har en java konsulent i at altid være den første til at svare på emner under webhotel så!? 9 ud af 10 svar: er jo azero !!!!
hvad med at du blander dig uden om hvor og hvad jeg svarer.
Azero er iblandt de bedste webhoteller i DK, og hvis du gad sætte dig lidt ind i det, kan du se jeg ikke er den eneste der siger det. Jeg er bare den hurtigste til at svare.
Men du er jo åbenbart ansat af en anden webudbyder der ikke kan klare at en af azero\'s kunder er tilfreds.
Underholdende diskusion i har kørende. Mht. til jeres diskusion vil jeg nu give Thomasdb ret. Man skulle tro du som minimum har aktier i Azero. Jeg har prøvet Azero på min \"egen krop\" og aldrig har jeg oplevet så ringe service. Man kan ringe til dem flere dage i træk uden at få svar og når deres servere er nede få man ingen svar på hvornår de kommer op igen. Sidste gang var undskyldningen at de \"ventede\" på et hold programmøre fra - Jeg tror det var Ungarn - Der gik 9 dage inden de var oppe igen. I mellemtiden havde vi flyttet vores hotel og det kommer aldrig tilbage igen. Det vil være synd at anbefale dem til andre.
Jeg har jeg tror 8 domæner med domain link hos dem. + del i indtil flere webhoteller, og de få gange der har været problemmer, er de blevet løst på kort tid.
Men måske har det også noget at gøre med hvordan man snakker/skriver til dem. At thomas måske har oplevet dårligt fra dem skyldes klart hans attitude. i dit tilfælle har du måske bare været uheldig.
Men hvem er du skiftet til ?
p.s. Det er jo ligesom nogen der synes TDC er ringe, jeg har aldrig fået bedre service end hos dem.
Men hvis du har købt 8 domain link, så må du vel havde 8 domæner man kan komme ind på, om der står hosted eller om det er dit indhold spiller ingen rolle.
bacardi: Ja, Jeg kan ikke huske om det var 7 eller 9 dage, Et nedbrud kan alle udbydere have. Det værste var at det virkede som om det ikke ragede dem en fjer, hvornår de kom op at køre igen. Jeg ved for øvrigt at vi ikke var de eneste der flyttete. Episoden ligger ca. 5 mdr. tilbage.
Disky: Vi har vores egen server stående, men overvejer at få den flyttet til et webhotel, dog ikke Azero :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.