Avatar billede freefreelancer Nybegynder
26. september 2001 - 14:08 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Photoshop....

Hej eksperter...

Jeg er igang med at lave mig et nyt design men jeg er lige gået et vammelt problem i møde...Jeg har i photoshop lavet et bagrunds layer hvor jeg har lavet mig en fed bagrund. Jeg har så bagefter lavet mig et nyt layer hvor jeg har tegnet en figur. Den figur skal være delvist gennemsigtig så man også kan se bagrund bagved. Jeg  plejer bare at markere layeret og trykke på et tal på mit tastatur så plejer det at virke men det gør det ikke? Det hjælper heller ikke at hive opacity ned? Hvad skal jeg gøre?


-Jonas
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
26. september 2001 - 14:08 #1
Hmm.....NU virker det ved ikke hvorfor??


-Jonas
Avatar billede thyrring Nybegynder
26. september 2001 - 14:11 #2
hmmm... du er 100% sikker på at du ikke havde markeret et forkert lag mens du ændrede opasity?
Avatar billede freefreelancer Nybegynder
26. september 2001 - 17:13 #3
110% men jeg tror at det er fordi at jeg prøvede at gøre det på et objekt som det ikke er muligt at gøre det på!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester