Avatar billede tmulds Nybegynder
26. september 2001 - 14:42 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Klient kan ikke initialisere DHCP

På en skole med et ellers velfungerende netværk med NT4-server, er jeg ved at tilslutte en ny maskine. Jeg bruger samme netkort (3Com), som på de andre klienter, Jeg har overført samme Image som på de andre klienter. Men når maskinen startes får den ikke nogen IP-adressering fra DHCPen. Det virker hvis jeg bruger statisk adressering, men jeg VIL have det andet til at virke.
Avatar billede djeclemen Nybegynder
26. september 2001 - 14:43 #1
er du sikker på at der er flere adresser ledigt på dhcp serveren
Avatar billede tmulds Nybegynder
26. september 2001 - 14:44 #2
Nåh ja...
Den nye maskine har et Asus bundkort og et Asus 7100 videkort. 256 Mb Ram og 1,2 GhZ processor
Avatar billede tmulds Nybegynder
26. september 2001 - 14:46 #3
Umiddelbart ja, men det kan da checkes.
Avatar billede dr.m Nybegynder
26. september 2001 - 14:54 #4
if you can ping the DHCP server then there is no reason why you shouldn\'t receive a lease.

If you can ping then you don\'t have a networking problem anyway. Then check that your DHCP client service is not disabled and for event ID.
then search the even ID here: http://www.mike-tech.com/article97.htm

Michael
Avatar billede goulduck Nybegynder
26. september 2001 - 20:36 #5
tmulds> Vi havde det helt samme problem på mit arbejde! Der var der dog tale om en \"manuel\" installation af NT4 wrk. Lige meget hivlket netkort man brugte, så ville det ikke fungere!

Til sidst fandt vi ud af at det var IRQ opsætningen, som var forkert! Men kortet havde alligevel fungeret med statisk IP adresse .. underligt...
Avatar billede goulduck Nybegynder
26. september 2001 - 20:37 #6
Det var en ældre Compaq bærbar.
Avatar billede tmulds Nybegynder
27. september 2001 - 08:31 #7
Det VAR mangel på adresser. 100% var brugt. Åbenbart fordi DHCP-serveren ikke er konfigureret til at slette inaktive leases.

Så jeg vil egentlig gerne give pointene til djeclemen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester