02. oktober 2001 - 22:22Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Rammer i Word 97 og 2000
I Word 97 mener jeg, at man kunne lave rammer, der kun gik omkring selve teksten og ikke hele afsnittet. Og man kunne nøjes med øverste ramme eller nederste ramme osv. I Word 2000 kan jeg kun få det til at virke på hele afsnittet, dvs. der bliver lavet en ramme, der fylder hele sidens bredde. Kun hvis der er tale om en tekst, der ikke strækker sig over flere linjer, kan jeg få en kortere streg/ramme. Gør jeg noget forkert?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Ok...så fandt jeg ud af det. Du skal oprette et tekstfelt, skrive din tekst som du vil have den. Vær opmærksom på ombrydning, så kan man flytte rundt med den osv. Dernæst kan du højreklikke på feltet og så dukker der en menu op der har mulighed for at justere kanter og skygger. Den er ikke nem at ramme, men den er der. Du skal under \"formatere tekstboks\" vælge \"ingen\" i farver for stregen. Derefter skal du højreklikke inde i den fremhævede tekstboks og finde menuen hvor punktet \"kanter og skygger\" er. PS der er tre forskellige vinduer, så bare klik løs indtil du rammer det rigtige vindue :-)
Jeg bruger ikke tabelfunktion, men skriver fx bare en tekst i Word, som ikke fylder en hel linje. Her har jeg ingen problemer med at få kun teksten indrammet og ikke hele linjen. Hvis jeg derimod skriver flere korte linjer, som jeg vil have indrammet, kommer rammen til at fylde hele sidebredden, eller - hvis jeg vælger at klikke af ved \"tekst\" i stedet for \"afsnit\", bliver hver linje indrammet for sig. Jeg ønsker ikke en løsning med tekstboks, for det kan jeg godt finde ud af. Jeg undrer mig bare over, hvorfor en udmærket funktion tilsyneladende er forsvundet i Word 2000.
I Word97 - marker dine \"flere korte linier\" - vælg Afsnit og indstil Indrykning, højre med det antal cm du ønsker. Vælg herefter Rammer og skygger for de korte linier, og så er den der. Ved ikke om der er lettere måder, men ovenstående har jeg lige afprøvet.
Synes godt om
Slettet bruger
03. oktober 2001 - 08:28#7
Du skal bare markere de ord, som skal indrammes og trykke på Ydre rammer (udvendige ramme) i værktøjslinien rammer. \\\\AMH
Jeg har lige fundet ud af, at det er det samme i Word 97 0g 2000. Det er Halifax\' metode, jeg skal bruge, hvis jeg ikke vil lave tabeller eller tekstbokse. Tak for hjælpen!
Tak for point. Jeg havde slet ikke tænkt på problemstillingen og en mulig løsning, så tak for dit spørgsmål. Jeg lærte også noget. :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.