Avatar billede aasuper Nybegynder
22. februar 2000 - 18:08 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Runtime error?

Hvorfor opstår en runtime error 200?
Hvad kan man gøre for at rette den?
Avatar billede i11uzion Nybegynder
22. februar 2000 - 20:27 #1
I hvilken sammenhæng kommer den???
Avatar billede aasuper Nybegynder
23. februar 2000 - 09:04 #2
Den kommer, når jeg starter et gammelt dos-program. Jeg når faktisk aldrig at komme ind i programmet. Det kan godt køre på nogen nye computere, men andre opstår denne "Runtime Error 200".

>>AASuper
Avatar billede Slettet bruger
24. februar 2000 - 18:53 #3
Der kan være flere årsager, en af den er at du ikke har de nyeste runtime filer fra microsoft, dem kan/skal du downloade og installere.
Der er også et andet program der er godt at have når man skal spille nogen af de ældre dos spil, det ene sløver computeren sså spillene kan følge med, der er andre spørgsmål her der refferer til programmet, du kan også hente det på http://www.gamlespil.dk. Det andet program hedder WinG og det skal bruges når man vil spille de gamle spil.
Avatar billede oz3tl Nybegynder
27. marts 2000 - 20:53 #4
Problemet opstår kun på PC med en hastighed over 233 MHz det er en fejl der ligger i en unit til pascal 7,0, som ikke tager højde for meget hurtige maskiner, jeg kan ikke lige huskehvor på nettet den er at finde men du skal søge efter noget i stil med dette TPPATCH den skulle kunne lave dit prog. om sådan at det kan køre på en hurtig PC.
Avatar billede aasuper Nybegynder
06. april 2000 - 18:08 #5
-Patch hjalp!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester