Avatar billede Trine Nybegynder
22. oktober 2001 - 19:05 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

ISDN: køre med begge linjer (128)

Hej!

Hvordan får man en ISDN til at køre på 2 linjer, eller hvad det nu hedder, så det kører 128 i stedet for de nuværende 68 bps?

Skriv det så det er let at forstå/udføre, for jeg er sgu lidt U-nørdet til den lags ;-)

Trine / Misskat
Avatar billede Trine Nybegynder
22. oktober 2001 - 19:13 #1
lags :-) Slags sæ\'føli.
Avatar billede tazmanian Nybegynder
22. oktober 2001 - 19:23 #2
Har du et Diva ISDN modem?
Avatar billede Trine Nybegynder
22. oktober 2001 - 19:57 #3
Ja
Avatar billede james_t_dk Juniormester
22. oktober 2001 - 20:02 #4
Så bruger du konfiguratoeren og kikker i manualen!
Jeg mener at det er 3 eller 4 fane blad i konfiguratoren!

Desuden er det 64/128.
Avatar billede tazmanian Nybegynder
22. oktober 2001 - 20:06 #5
Så skulle du gerne have installeret noget software, for at få modemet til at fungere. Hvis du kigger i nederste højre hjørne af skærmen ved siden af uret, skulle der være et ikon, der ligner en jordklode. Den dobbeltklikker du på. (hvis ikonet ikke er der, kan du starte programmet op via Start-menuen, led efter Diva softwaren og start terminal adapteren op).
I det nye vindue er et ikon, der forestiller dit modem. Dobbeltklik på det også. Så hut jeg hvisker får du så et nyt vindue op, hvor du kan vælge 1 ud af 4 indstillinger. Der står forklaringer ud for dem. Der skulle gerne stå, hvilken der betyder afbenyttelse af 2 linier = 128 kbit/s. Virker dette?
Avatar billede Trine Nybegynder
22. oktober 2001 - 20:30 #6
Naaah, det er vist noget med Multi PPP...Fik hjælp fra en udefra. Det fungerer ikke optimalt, så jeg vil ikke bruge begge linjer alligevel. Kan ikke mærke en skid forskel. Troede jeg kunne downloade nogle filer hurtigere, hvilket jeg ikke kunne.

Men tak for hjælpen alligevel.
Avatar billede tazmanian Nybegynder
22. oktober 2001 - 20:33 #7
OK, tak for point alligevel. ;o)
Avatar billede Trine Nybegynder
22. oktober 2001 - 20:39 #8
Det var så lidt. Du brugte tid, så du sku\' lige belønnes lidt ;-)
Avatar billede tumben Novice
22. oktober 2001 - 22:13 #9
du må have sat det forkert op..hvis du ikke kan mærke forskel.
hvis du har sat det rigtigt op skal det stort set gå dobbelt så hurtigt !!
når du starter en download...så lyser den ene kanal ...og ca 10 sek senere ...skulle den anden kanal komme på ...HVIS..der er brug for det ...
Du kan godt komme ud for at modemet vælger IKKE at bruge begge kanaler...hvis du har pillet i de indstillinger ..mht HVORNÅR den anden kanal skal åbne.
Det virker perfekt her ....
Husk at abbonerer på banke på ...hvis du alligevel vil bruge begge kanaler...for ellers kan man ikke ringe til digg, mens du er på nettet
Avatar billede Trine Nybegynder
23. oktober 2001 - 15:32 #10
Jo man kan godt ringe til mig, for jeg har jo ISDN-telefon ;-)
Avatar billede tumben Novice
23. oktober 2001 - 15:38 #11
ahhh heldige asen /tumben
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester