Avatar billede 3z Nybegynder
23. oktober 2001 - 19:55 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Runde kanter i Photoshop...

Hejsa,

Jeg har nu arbejdet lidt med Photoshop 5.5, men har et problem...

Jeg vil lave en firkantet ramme med en 2px sort streg omkring. Hjørnerne skal være afrundede... MEN, når jeg bruger markeringsværktøjet og laver en udtynding på f.eks. 5, så bliver hjørnerne godt nok afrundede, men fyldet og stregen rundt om bliver ligesom fadet ud i baggrunden???

Hvordan laver jeg denne streg klar og hel i str 2px rundt om firkanten med afrundede hjørner, uden at jeg få \"bløde\" kanter?!

Ja det er sikkert nemt for nogen af jer...
Avatar billede jelzin101 Praktikant
23. oktober 2001 - 20:00 #1
prøv at lave markeringen firkantet og så bruge feather (select >> feather) og så vælg \"border og sæt den til den tykkelse du vil have og fyld den... vupti -> runde kanter + \"fast\" streg.
Avatar billede 3z Nybegynder
23. oktober 2001 - 22:51 #2
Det virker desværre ikke efter hensigten!
Jeg kan sagtens lave en streg, men vælger jeg f.eks. 10px som border, bliver stregen ikke fast! Og samtidig er hjørnerne ikke runde...?!
Avatar billede kein Nybegynder
23. oktober 2001 - 23:17 #3
Nu har jeg godt nok den danske version, men så må du jo selv lige oversætte...

Lav en markering, klik \"Vælg\", \"modificer\" og \"udglat\". Her taster du så hvor runde dine hjørner skal være. Så mangler du bare at farve kanten f.eks. med \"Rediger\" og \"Optegn langs markering\"... dette skulle gerne give en ren kant med runde hjørner på din markering!

/Kein
Avatar billede 3z Nybegynder
23. oktober 2001 - 23:32 #4
Kein> Takker - det er bare kanon - det virker!
Og forresten har jeg også selv en dansk version ;-)
Avatar billede prodic Mester
23. oktober 2001 - 23:36 #5
http://www.builder.dk/artikler/article.asp?AID=89

Hvis du selv vil bestemme rundingen på din figur.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester