Avatar billede zarthax Nybegynder
25. oktober 2001 - 12:22 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

lidt feedback

lidt kommentarer om forsiden ønskes ....
Der er ikke noget bag de links der er på siden .... især ikke \"chat\" .....

Men jeg vil gerne vide lidt om layout (hvis det er der) og generel fornemmelse af steddet......

Gerne efter 13 skalaen og kommentarer...
http://www.friserverplads.dk/mandator/
Avatar billede ultradma Nybegynder
25. oktober 2001 - 12:28 #1
side? design? layout? hvor...? nåh.. subnet.. :)

Det er ihvertfald et meget simpelt deisgn og layout, du ska bruge lidt mere af pladsen eftersom at den frame med links du har brugt hurtigt bliver fyldt op!

Lav lidt mer´ og spørg mig så igen :)
Avatar billede Jman Praktikant
25. oktober 2001 - 12:37 #2
på min skærm passer baggrundsfarve i dit logo ikke til baggrundsfarven på sitet
Avatar billede Jman Praktikant
25. oktober 2001 - 12:37 #3
skulle være svar
Avatar billede zarthax Nybegynder
25. oktober 2001 - 12:43 #4
-->superior
sært .... er ellers den samme farvekode #c0c0c0
Avatar billede Jman Praktikant
25. oktober 2001 - 15:23 #5
Måske er gif/jpg ikke gemt korrekt ned
Avatar billede Slettet bruger
25. oktober 2001 - 17:07 #6
Der er jo ikke så forfærdeligt meget at bedømme. Siden ser meget ufærdig ud. Godt nok er et enkelt design et brugervenligt design, men dette er lige groft nok.
Billedet og logoet er ret flotte, men hvad handler din side om? Er det noget rollespil?
Og til sidst skal du lige huske, at det er dumt at bruge engelsk på et site, der kun bliver besøgt af danskere. Så medmindre du ekspanderer dit projekt ud til den store verden, så få oversat de links oppe i toppen (de er forresten ikke så trendy, en anden skrifttype ville være federe, fx Arial).

Men du vil jo absolut have en karaktér, så here goes (men husk, den er meget præget af det manglende indhold): 3 ud af 10.
Avatar billede jakoba Nybegynder
25. oktober 2001 - 18:00 #7
dit billede \'jungle pigen.jpg\' har et blanktegn i filnavnet. Der bør ALDRIG være blanktegn i fil elle mappenavne (undgå også store bogstaver).

pas på med lokale navne der betyder noget \'window\' er et ord med fast betydning i javascript, så det er ikke et godt ord at bruge som mavn på en ramme.

I IE giver det et god indtryk med den grå baggrund foroven og den hvide forneden. husk dog at browserens defaultbaggundsfarve ikke nødvendigvis er hvid. du skal sætte en baggrundsfarve i de filer der loades ind forneden, ellers aner du ikke hvad barve de får.

du opderle dine rammer med  ROWS=\"25%,*\"  Det er farligt da højden på det vindue siden vises i kan variere gevaldig. sæt hellere en fast højde:
ROWS=\"160,*\"  eller noget i den retning.

mvh JakobA
Avatar billede zarthax Nybegynder
26. oktober 2001 - 08:18 #8
Ok :)
Der er meget der skal leges med kan jeg se :)

Tak for responsen alle :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester