I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
min politik er : why change somthing if it aint broken??
med andre ord, for nogle år siden skiftede jeg til win2k(som var dyrt som faen for en 16 årig knægt) og nu kommer xp så. det koster endnu mere..... det jeg vil sige er: jeg beholder mit 2k et stykke tid endnu, da de screenshots osv jeg har set ser lidt for \"poppet\" ude, dvs der er for meget flyvende grafik her og der og alle steder
jeg har lige prøvet de 3 vikinger men det kører nok ikke som det skal det går meget langsomt så svaret blir nok nej til gamle dos spil for det er jo ikke sjovt at spille i slovmotion :( mens ellers er winxp det bedste styresystem jeg til dags dato har prøvet.
Du kan styre en computer i århus fra ålborg... Hvis begge maskiner har xp installeret, og hvis der sidder en i århus og accepterer at du går ind på computeren...
dex dexter >> :-) Man bliver nødt til at lave lidt reklame for et godt produkt.
Jeg har købt en RC1 af Windows XP, ja mærkeligt så skal man give penge for at teste MS produkter, men jeg synes ikke der er meget positivt at sige om den. Af synlige ting jeg ikke kan lide er at; 1) der er en masse \"smarte\" unødigt grafikgøjl med. 2) Fx. copy, cut, paste, rename, delete, er 3 steder inden i hver mappe, samt i genvejstater. 3) som standard må du ikke se indholdet af dit c-drev (det pisser mig sgu af er det mit eller Windows drev ??) 4) Poper op med beskeder, der beskriver systemet, som måske er rart når man aldrig har prøvet Windows, men pisse irretende for en erfaren bruger. Ikke synligt ting, meget usikker, kan nemt blive en spamcentral, mere adgang til nettet unden at tage højde for sikkerhed.
Så alt i alt vinder du intet at skifte fra Windows 2000 til XP. Men vil du skifte din 98\'er ud, så ville jeg nok vælge 2000\'eren. Hvis det skal være et MS produkt. :-)
/jacob
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.