Avatar billede thobru Nybegynder
04. marts 2000 - 12:36 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Kan Java lytte på et windows program

Er der nogen der kan fortælle mig, om det kan lade sig gøre at få et Java program til at lytte på om et Windows program, startes op.

Det jeg gerne vil lave er et lille program, som holder styr på mit internet forbrug i kr. og øre og selvfølgelig også antal brugte minutter.

Meningen er altså at programmet skal starte med at tælle når jeg går på nettet.

Kan dette overhovet lade sig gøre, og i så fald hvordan !!!!!!!
Avatar billede olebloch Nybegynder
06. marts 2000 - 07:28 #1
Jeg kender ikke nogle java-programmer der kan overvåge ens personlige internet forbrug, men derimod findes der et suverænt program der hedder stone's connect control der kan lige præcis det du mangler og mere til, man kan download en demo på http://www.stoneware.dk/ jeg mener han skriver sine programmer i delphi
Avatar billede thobru Nybegynder
06. marts 2000 - 13:26 #2
Det er notop herfra min ide stammer, jeg synes bare det var sjovere at lave progremmet selv, istedet for at bruge noget andre har lavet, når nu man alligevel går på skole for at lære at programerer.

Men er rigtigt opfattet at der er en kæmpe forskel på java og delphi, således det der kan laves i delphi ikke kan laves i Java !!!!

thobru.
Avatar billede olebloch Nybegynder
06. marts 2000 - 22:43 #3
Selvefølgelig er der en forskel på delphi og java, delphi er bedre og hurtigere at udvikle programmer til Windows
Avatar billede thobru Nybegynder
17. marts 2000 - 01:07 #4
projektet er droppet lige pt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester