31. oktober 2001 - 07:48Der er
7 kommentarer og 1 løsning
PRO@ACCES ADSL og Netmeeting
Jeg har netop fået installeret en Pro@Access ADSL 512/512 fra Tele-Danmark, hvor jeg samtidig har fået leveret en router med. Jeg kommer fint på nettet med min pc og den DHCP adresse jeg får fra routeren, men hvis jeg vil køre netmeeting med en kammerat så kommer vi ikke igennem til hinanden (vi kører begge med samme type forbindelse).
Er der nogen der har en god ide til hvad som kan være galt ? Det virker fint hvis vi kalder op på almindelig hvis via en ISDN linie og opkaldsforbindelse.
Hej Makse, Tak det ser spændende ud, men jeg har ikke mulighed for selv at opgradere firmware i routeren. Jeg spekulerede på om det kunne være fordi at routeren automatisk dirigerer trafik på port 80 til en specifik adresse på det private net, hvor min arbejdsplads får en dhcp adresse i et andet range.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.