Avatar billede s_raagaard Nybegynder
04. november 2001 - 20:56 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

character length i fields

Hvordan undgår jeg begrænsninger på 8000 characters i et felt i min db, som skal kunne indholde en del text?

/s
Avatar billede karstenlaursen Nybegynder
04. november 2001 - 20:57 #1
skal den have mere end 8000 characters?
Avatar billede s_raagaard Nybegynder
04. november 2001 - 21:04 #2
Det er nogle meget lange ocr scaninger der skal gemmes i ét felt - og der kan sagtens være mere end 8000 karakterer.

Avatar billede s_raagaard Nybegynder
04. november 2001 - 21:07 #3
Store mængder text i et felt er det bedst som ntext, text eller nvarchar?
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
04. november 2001 - 23:19 #4
Ud over 8000 tegn er ntext (unicode) eller text (ansi)
Avatar billede pierrehusted Nybegynder
05. november 2001 - 08:23 #5
Text eller Ntext er den eneste måde at undgå begrænsningen på 8000 tegn pr record.
Desuden ligger der (i hvert fald i 7.0) stadig nogle gamle begrænsninger omkring 256 tegn i VarChar. Jeg har f.eks. oplevet at hvis jeg i en DTS pakke exporterer til en tekstfil, så kommer kun de første 256 tegn med. Resten bliver ganske enkelt klippet af.
Avatar billede torbenkoch Nybegynder
05. november 2001 - 13:05 #6
Den sidste problematik med at DTS klipper teksten af er en velkendt bug i DTS. Mener den er løst i Service Pack 3 til SQL 7.
Avatar billede pierrehusted Nybegynder
05. november 2001 - 13:37 #7
Det lyder godt så kan jeg måske bruge det i fremtiden - men nu har jeg jo allerede lavet work-arounds i alle mine pakker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester