er der nogle som kan fortælle hvorfor den fryser skærmen når det er spil og billeder. når den så fryser billedt og man trykker på en knap kommer der en brumme lyd fra maskinen
Forskellen på PCI og AGP er at AGP er en ny standard udviklet udelukkende til grafikkort som gør at dit grafikkort kan sammarbejde meget bedre med resten af din computer, men PCI bare er dagens standard indenfor alle slags kort til computeren.
Hvis du har AGP på bundkortet, ville det være bedst at få et grafikkort der passede til...
Det andet kan jeg ikke sige så meget om, ud over at det kunne hjælpe at opdatere driverne til grafikkortet, ændre instillingerne for det eller opdatere DirectX
Jeg kunne nok fortælle dig mere hvis du fortalte hvilket spil der er tale om, hvad for en computer og grafikkort du har, samt hvilket styresystem!
Grafik kort er et 3 d blaster riva tnt2 m64 pci AMD Duron 600 MHz Aqulia pc ATX PC K 900. det er mange forsk også hvis jeg arbejder med billed fra digatal camera. Men delta force 2 kører fint, når billed fryser og man trykker på en knap kommer der en brumme lyd fra computeren.
Jeg prøver lidt langsommere det er så dan at jeg har delta spilet orginalt, det kører fint. men når jeg låner spil som er kopiert går det i kage, når jeg har et billed som er taget med digital kammera, og jeg er inde i et billedprogram, så fryser det. det er som om at når der skal arbejdet med mange farver på en gang så er det galt, men hvorfor at det så kan kører med delta ved jeg ikke en pind om, giver dig ret måske en sludder i det sidste, håber at du kan hjælpe
Mærkeligt fænomen... Det kunne være en DMA eller IRQ fejl... Det kan du i Win98/95 tjekke om det er ved at højreklikke du \"Denne Computer\" og åbne enhedsoversigten under en af fanerne... I Win2k skal du også højreklikke på \"My Computer\" og finde fanen hardware... Gå så ind under \"Device Manager\" og der har du det.
Rod lidt rundt... Under de enkelte stykker hardware kan du finde \"Resources\" og der se hvorvidt der er konflikter...
Dit problem lyder umiddelbart som om at din driver til grafikkortet er fucked up!!! Prøv at installeret en ny driver til dit grafikkort og opdatér til Direct X 8.1 fra www.microsoft.com/directx Drivere til dit grafikkort kan du finde på www.drivershq.com
Ok... Men prøv at kontakte en fagexpert... Men held og lykke ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.