15. december 2001 - 02:09Der er
17 kommentarer og 2 løsninger
Design feedback
Jeg har prøvet på at optimere mit nuværende design på http://www.justrandb.dk ved at tilføje nogle skygge effekter. Hvor godt det er lykkedes har jeg svært ved at bedømme, da det jo er mig selv som har lavet det. Så ville lige høre om mit test design ser oki ud - om f.esk kanterne skal være skarpere, og om skyggeeffekten er \"tydelig\" nok. Well kom med jeres ros og ris...
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Dit nye design er meget flottere. Jeg synes du har ramt skyggerne fint, det kan nok ikke blive meget bedre, vil jeg tro. Det er som om det nye design giver en lysere ramme, og det kan jeg bedre lide end dit gamle. Så alt i alt, godt ramt med skygger & kontraster.
Oki fino. Nu har jeg efterhånden stirret mig halvblind på testen, så kan du ikke lige fortælle om de grå felter ved førstehåndsindtryk synes at være hævet (på et højere plan) over det røde grundfelt.
de lysegrå felter i tabellen der ligger højere end de brune rammar. det ser meget overbevisende ud, silke polstring så man har tyst til at række ud og røre.
I IE4 rager det lysegrå lidt nedenud af tabellen (ca 1 mm)
kik på den i NS4.x der kommer nogle brune kanter om menupunkternes grafikdel. plus nogen lyse skygger der ser meget specielle ud. først troede jeg det var dem du snakkede om. Det kunne blive en god effekt hvis det blev styret ordenligt (lige her ser det græsseligt ud (NS4.7)).
De grå felter er meget mere fremhævende end i den gamle. Når du har fremhævet det i det nye design giver det en bedre dybdefokus end i det gamle layout. Den skindene kant (det hvide) der befinder sig i/ved kanten synes jeg er flotte. Det giver det et meget mere skindene \"look\". Jeg har set det i IE 5.5 - og her er der overhovedet ingen kanter der stikker ud eller noget. Alt ser nydeligt ud.
Har hverken ie4 eller ns4. Har hellere ikke liiige optimeret kodedelen endnu. Det med ns4 kan sikkert løses med en border=\"0\". Men det lyder ikke alt for godt med ie4 og den 1 pixel som stikker ud. Delene skulle da meget gerne passe sammen...men er da glad for du synes godt om effekterne :)
Menuen ser også meget flottere ud i det nye layout. Og her igen, er kanten med det hvide skær enormt meget bedre end det gamle. Der er efter min overbevisning, ingen tvievl om at du skal erstatte det nye med det gamle layout :)
What? Det gælder da om at få så meget kritik som muligt, så man er klar over hvilket der ser godt ud og hvilket der er grimt eller måske ikke virker optimalt.
Det forstår jeg ik jakoba. Jeg skrive i den linie, at jeg bedre kan lide det nye layout end det gamle han har, og at han burde erstatte det. Hvordan kan det misforstås?
I got it :) Når man skal erstatte noget... Du skal erstatte a med b. slimshady : du har byttet om på a og b, hvilket betyder, at du faktisk selvom du roser mit test design, siger jeg skal beholde mit nuværende design ;)
Det er jo bare ren ordkløveri. Man kan forstå den på begge måder... :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.