27. april 2000 - 20:33Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Internetdeling - MED mulighed for at notere TIDSFORBRUG
Jeg vil gerne have delt min ISDN Internetforbindelse. Det er i sig selv jo heller ikke noget problem. Problemet er at jeg VIL have et system så hver bruger på netværket (fx ud fra IP) har hver sin konto hvor der noteres TIDSFORBRUG. Et MB forbrug er IKKE nok! Jeg skal kende den til hver bruger har brugt og åben-holdt Internetforbindelsen.
Jeg HAR prøvet med WinGate - men det virker ikke en s***! Det er (næsten) ligemeget hvilket operativ system der skal bruges. Og hvis der findes Routere på markedet, der kan klare opgaven, vil jeg da også gerne høre om dem.
Jeg har også prøvet WinGate, jeg kunne heller ik få det til at virke, men så prøvede jeg SyGate, det er nemt at sætte op og virker som det skal.. men det kan dog ik se tiden på hver bruger som bruger nettet...
Funstuff: Det eneste program der understøtter tidstællingen er WinGate. Der installeres nemlig en klient version på klient maskinerne. Og derefter "emuleres" Internet forbindelsen - dvs. at man selv skal huske at "lægge på". Og så længe at "Internetforbindelsen" er åben - tælles der sekunder på serveren. Problemet er bare at klienten er så ustabil at "Siden kan ikke vises" er den hyppigst besøgte hjemmeside fra klient maskinerne.
Synes godt om
Slettet bruger
06. maj 2000 - 02:03#8
Har du kikket på ConnectControl fra http://www.stoneware.dk/ . Dette program er måske en mulighed.
Kharder: Problemet er at der er nærmest ingen der har brug for den type programmer... Det eneste jeg har set er WinGate - men det virker ikke særlig godt med hensyn til stabilitet (se tidl. svar fra 6/5 00:29:39)
Synes godt om
Slettet bruger
09. maj 2000 - 23:06#12
Man bruger det da i virksomheder, hvor man ønsker oplyst hvor meget de enkelte ansatte bruger på Nettet. Jeg mener dog, at have fået at vide, at det er en funktion, som ligger i windows NT/2000. er det ikke dette du søger:
Flere brugere
(Bemærk! Denne funktion er kun tilgængelig, hvis du har en flerbrugerversion.)
Du kan oprette flere brugere, så der kan holdes styr på flere personers individuelle forbrug. Hver bruger skal tildeles en adgangskode og identificere sig enten ved programstart eller før et opkald foretages.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.