Avatar billede larsbek Nybegynder
28. januar 2002 - 10:51 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Norton Firewall 2002 på netværk

jeg har norton firewall 2002 installeret på 3 stk pc på et lille netværk. Jeg kan ikke finde ud af at få forbindelse til de andre pc'ere når jeg har enabled firewallen. Den lukker helt af. Jeg kører win 2000. Jeg tror måske at man skal taste et tal ind så som 10.0.0.1, men hvordan finder jeg det på pc'en.
Avatar billede 1003 Nybegynder
28. januar 2002 - 10:58 #1
du skal tilføje dine ip adresser for dit lokale netværk i "trusted adresses" ellers ville du ikke kunne "se" dine computere
Avatar billede larsbek Nybegynder
28. januar 2002 - 11:00 #2
ja, men hvordan finder jeg dem ?
Avatar billede larsbek Nybegynder
28. januar 2002 - 11:05 #3
altså ip adresserne
Avatar billede 1003 Nybegynder
28. januar 2002 - 11:28 #4
dem kan du se under egenskaber, for dit netværk..

Hvis du ikke har lavet ip adresser, og får den tildelt automaatisk skal du lave et netværk, med ip adresser eks ip = 192.168.0.1 hvor det sidste ciffer skal være unikt for hver pc  eks. mask. 1 =1. mask 2 =2 osv.
subnettet er 255.255.255.0 på alle maskinerne.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester