Avatar billede mc.lucifer Praktikant
28. februar 2002 - 15:43 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Mangler ideer

Jeg skal igang med en ny side, men jeg syntes det bliver lidt for meget af den her slags www.romdata.dk/pbj

Nogen der har nogle ideer til nye former for design, Ikke til den nævnte side men til en anden

MC
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
28. februar 2002 - 15:45 #1
Altså i skal ikke lave den men eks give mig nogle link til sider der virkelig skiller sig ud fra mængden som jeg kna kigge lidt på

Andet beder jeg ikke om

MC
Avatar billede cdc Novice
28. februar 2002 - 15:48 #2
jeg mener at du skal prøve at bryde ud af dette kasse/box mønster der er på siden først og fremmest.
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
28. februar 2002 - 15:49 #3
Ok. skrevet ned

Andre, Husk det er ikke den side det handler om, men det er den måde jeg normalt gør

MC
Avatar billede fastwrite Nybegynder
28. februar 2002 - 15:55 #4
Hvad med at FLASHerere den HELT vildt?!

Jeg har lavet et par stykker.. www.usite.dk/newwebsite (ikke officiel i luften endnu)

og www.abcregnskab.dk

DE skiller sig da lidt ud.. Rent grafisk, synes jeg...

eller hvad med www.krogagergard.dk eller med www.bbmedia.dk (alle har jeg lavet fra bunden)
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
28. februar 2002 - 15:57 #5
har minus forstand på flash . så den går ikke

MC
Avatar billede fastwrite Nybegynder
28. februar 2002 - 16:38 #6
Nå, ok.. har du forstand på grafik?

Så lav noget sejt i Photoshop. Tænk i kreative baner. Tegn med blyant på et stykke papir (det gør jeg personligt altid, en slags storyboard, om man vil)
Avatar billede pixelstorm.dk Nybegynder
28. februar 2002 - 23:51 #7
Til fastwrite

Husk at hvis du skal lave en site i flash skal du lige huske at det er ikke alle som har flash installert! så skriv nede under at man skal have flash for at kunne se denne side. og hvis man ikke har flash installert kan man downloade det her http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash

og en ting til det her du skriver kan man ikke se så godt skriv det med hvid en sort "Vent venligst til flashen kommer. Den er ikke optimeret endnu."
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester