07. marts 2002 - 13:57Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Meta/refresh problemer
En af mine sider skal opdateres efter et bestemt tidsinterval, a la nedenstående:
<META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="20"> Men, og her kommer problemet, hvordan undgår jeg at min computer skifter til det browservindue, hvis jeg f.eks. har åbnet et andet vindue, er det fandens irriterende at ovenstående vindue så får focus.
Hmm....jeg bruger også IE6 på Windows 2000 Prof.......mærkeligt.......når jeg åbner et andet vindue efter at have åbnet vinduet indeholdende <META HTTP-EQUIV="Refresh" CONTENT="20"> og vinduet skal genopfriskes, skiftes der vindue!
Det viser sig at problemet opstår når jeg klikker på Filer -> Ny -> Vindue eller [Ctrl][n]! Det sker altså ikke når mit "andet" vindue er en ny IE proces!!! :(
Ja - så 'virker' det også her. Men kender ikke løsning på problemet. Måske kan du bruge et script til refresh; men om det skulle løse problemet??
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.