Avatar billede binow Nybegynder
07. marts 2002 - 13:57 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Størrelsen på en form

Hey.

Er der nogen begrænsning på hvor mange $variabler der kan sendes(post) igennem en <form>  ?

Jeg har en form med rigtig! mange variabler i som skal ned i en Db når der klikkes på <submit> og nu er jeg pludselig blevet nervøs for om den kan klare at sende så mange på engang?

Mvh Binow
Avatar billede rou Nybegynder
07. marts 2002 - 14:03 #1
Jeg har selv sendt over 1000 elementer videre, uden problemer.

- Rou
Avatar billede lerchedahl Nybegynder
07. marts 2002 - 14:03 #2
kan du ikke bare prøve dig frem... enten lykkes det, eller også er svaret på dit spørgsmål "ja"... :o)
Avatar billede thomashove Nybegynder
07. marts 2002 - 14:04 #3
Der er en variabel begrænsning der sættes i php.ini - men da den som oftest er på adskillige mb - burde du ikke få problemer
Avatar billede thomashove Nybegynder
07. marts 2002 - 14:06 #4
variablen hedder  "post_max_size" og er som default sat til 8 mb (så der skal sendes en del inden du når op det ;o) )
Avatar billede binow Nybegynder
07. marts 2002 - 14:09 #5
Det mest fyldige svar er kommet fra thomashove.

Tak for hjælpen til alle.

Mvh Binow
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester