Avatar billede ejoergensen Nybegynder
01. juni 2000 - 11:02 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Købmandsstandens Database

Er der nogen der kender noget til ovennævnte og evt ved om man relativt nemt kan sammenknytte en SQL-db med den?
Meningen er at SQL skal "arve" oplysninger fra Køb. Db og knytte ydeligere specifikke oplysninger til, som gemmes lokalt.
Bagefter skal der kunne søges via SQL både i Køb. Db og i lokale oplysninger.
Alle informationer omkring Køb. Db modtages med tak.
Avatar billede gertnissen Nybegynder
28. juni 2000 - 16:30 #1
Fra den CD du har købt, kan du eksportere data til en flad fil og efterfølgende læse dem ind igen i den database.

Ikke særligt dynamisk, men dog en workaround.

Jeg ved ikke hvilket format deres data ligger i.
Avatar billede mckelly Nybegynder
26. juli 2000 - 16:24 #2
Desværre er gertnissens metode den eneste mulighed. Jeg har også haft fornøjelsen af at sidde og hente data ud fra Købmandsstandens Database.
Avatar billede ejoergensen Nybegynder
09. januar 2001 - 16:02 #3
Da det her spørgsmål er blevet for gammelt og der ingen svar kom, lukker jeg nu
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester