Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. marts 2002 - 12:57 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Fortolkning af regler

"Efter længere tids diskussion har vi valgt at give dr.truti en advarsel - lige præcis abandonware er en gråzone, og vi tror alle at dr.truti har gjort hvad han gjorde med den bedste hensigt i tankerne."

Jeg ved ikke hvem af jer der har behandlet denne sag. Men det er også underordnet.

Hvorfor er abandonware en gråzone? - Ophavsretsligt beskyttet materiale må ikke kopieres. Uanset hvor gammelt det er. Det er da ganske sort/hvidt :)

Jeg har oprettet dette spørgsmål for at få præciseret coadmins holdning.

NanoQ
Avatar billede Chewie Novice
13. marts 2002 - 13:02 #1
Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. marts 2002 - 13:04 #2
ups... den røg ind dobbelt... denne lukkes :)
Avatar billede startfirma Nybegynder
13. marts 2002 - 13:05 #3
Jeg mener det er urimeligt at coadmins skal stå til ansvar for at fastslå hver enkelt gang om der forelægger ophavsret på et område, eller om et givent værk er ophavsretligt beskyttet (her taler vi virkelig om gråzoner). Det må være en advokats arbejde. Jeg har selv beskæftiget mig en del med ophavsret, og hvis der er noget der er svært så er det ophavsret (modstridende afgørelser osv). Vi kan ikke forvente at co-admins sætter sig ind i alle edb-direktiver mv. eller læser Kogtvedgaards værker vedr. immaterielret.

Jeg mener kun co-admins bør tage stilling til om der skal ske en politianmeldelse eller ej.
Avatar billede bundgaard Nybegynder
13. marts 2002 - 13:06 #4
nanoq > 70 år efter ophavsmandens død er det ikke beskyttet mere ;)
Avatar billede bundgaard Nybegynder
13. marts 2002 - 13:07 #5
jeg synes nu ikke co-admins skal anmelde folk til politiet..
Avatar billede startfirma Nybegynder
13. marts 2002 - 13:08 #6
Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. marts 2002 - 13:09 #7
startfirma, jeg ser ingen forskel om vi snakker kopiering af ny software eller gammel software.

Der er en udbredt holdning at man bare skal se igennem fingre med kopiering af gammel software. Men det er fuldt ud lige så ulovligt som ved kopiering af nyt software.

Det er kun meget få spil og programmer producenten rent faktisk HAR frigivet.
Avatar billede startfirma Nybegynder
13. marts 2002 - 13:10 #8
Hvorfor debatterer vi ikke i det spørgsmål du ikke har lukket?
Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. marts 2002 - 13:11 #9
Det eneste jeg vil have præciseret er, om det er lovligt eller ulovligt at distribuere 4-5 år gamle spil på Eksperten.
Avatar billede NanoQ Nybegynder
13. marts 2002 - 13:11 #10
du har ganske ret ;)


Stopper her
Avatar billede jelzin101 Praktikant
14. marts 2002 - 14:32 #11
da det strider mod gældende dansk og international lovgivning anser jeg abandonware samt diskussioner herom(hvor man kan hente det osv.) som værende uforenelige med eksperten.dk's regelsæt >>
Eksperten skal bruges til lovlige formål. Det vil sige, at det ikke vil blive tolereret, hvis der er brugere, der søger efter warez (pirat-software), mp3 filer, serienumre eller anden form for information, der kan bruges til ulovlige formål. <<

dog bør det, inden det får konsekvenser, præciseres.


//*Jelzin101
Avatar billede fcs Novice
14. marts 2002 - 14:33 #12
Jelzin>> Kan du ikke lige kontakte mig via mail på braun@mail1.stofanet.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester