18. marts 2002 - 22:57Der er
8 kommentarer og 1 løsning
ftp og filtyper
Jeg sidder og laver et ftp program til min hjemmeside( som mine brugere skal bruge for at have hjemmeside hos mig) det nemme for mig er at uploade/downloade ting fra min ftp, men hvordan kan jeg lave en funktion, så man ikke kan uploade filer som fylder mere end 500 kb f.eks.? og fjerne muligheden for at hente forskellige fil typer?
wil/
nogle der ved om man kan gøre dette i g6ftp, kan man sætte et tal på hvor meget man må uploade i en fil?
grunden til at jeg vil sætte en grænse på 500 kb, er at man så ikke kan uploade warez og mp3 f.eks., denne fil grænse, er for at sikre mig at der ikke sker noget ulovligt på serveren
nej jeg vil heller ikke sige at det er så svært at lave det der, men det er lidt svært at hjælpe når vi ikke ved hvilket komponent det er du arbejder med???
Komponenten er lige meget til at starte med .... Du er nød til at bygge din verden op af naturlige elementer ...
Et af disse elementer er i hvertfald en fil liste .... Jeg vil anbefale du laver en filliste vha en TObjectListe ... Når den bliver oprettet laver du dine tjeks !
mm der må da være en ftp server der ude som kan restricte filesize, jeg leder lige efter den, og vender tilbage hvis jeg ikke finder noget vidre godt:-)
wil: Hvis du har lavet serveren selv, eller brugt et komponent er det da nemt at checke om nogle af filerne er mere end 500kb, og hvis de er sletter du dem. Btw, vil lige opfordre til at man laver så mange ting man kan, selv. I stedet for altid at bruge komponenter, som mange gør. (Bare flame mig for den kommentar).
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.