Avatar billede stigc Nybegynder
24. marts 2002 - 14:06 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Dynmaiske datastrukturer

Jeg har før lavet dynmaiske indtastning sider, hvor admin kunne oprette felter og svar muligheder. Det kræver en række tabeller og virker sådan set fint nok.

Når strukturen bliver mere avanceret og der kommer mange data i tabellerne, vil jeg tror man støder ind i nogen hastigheds problemer, ved store sorteret og avanceret udtræk.

Jeg tænker derfor at lave en create/alter table løsning, hvor strukturen oprettes fysisk i databasen.

Mange siger det ikke er smart. Men hvorfor er det lige det ikke er så smart?


Avatar billede stigc Nybegynder
24. marts 2002 - 14:11 #1
dynamiske :)
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2002 - 14:14 #2
Det med hastigheden kommer vel meget an på hvilken database du bruger. Hvis det e.g er MySQL skal der så vidt jeg ved, enormt meget data til, og enormt avancerede forespørglsler til, for at det kan mærkes på hastigheden.
Avatar billede stigc Nybegynder
24. marts 2002 - 14:15 #3
Ja men hvis du joiner 8-10 tabeller for at finde dine din data, så er det langsomt lige meget hvad.
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2002 - 14:22 #4
Hmm ja det har du jo ret i... Men jeg ved ikke hvorfor det ikke er smart.
Avatar billede stigc Nybegynder
29. august 2002 - 18:43 #5
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester