Avatar billede sploof Nybegynder
25. marts 2002 - 12:27 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Newbie I MySQL

Hey!

Jeg har lige et spørgsmål...jeg er meget ny til det med PHP og MySQL og jeg ville gerne vide hvad man gør med databasen når man har lavet den. Skal man uploade den til serveren eller hvad? og med hensyn til programmer...hvad er så bedst? PHPadmin eller Mysql?
Avatar billede ztyxx Nybegynder
25. marts 2002 - 12:32 #1
jeg vil anbefale dig at læse de guider m.m. der er på www.webcafe.dk om php og MySQL, de vil kunne hjælpe dig godt i gang, derudover er der en række sites der også er gode, bl.a. www.razor.dk www.delfs.dk www.mbn.dk du kan finde mange flere ved at kigge lidt rundt på nettet, god fornøjelse :-)
Avatar billede macavity Nybegynder
25. marts 2002 - 12:34 #2
du skal oprette databasen på serveren.
phpmyadmin er et webbaseret interface til at administrer MYsql databaser, og det er således to meget forskellige ting.
I PHPmyAdmin kan du oprette databasen ud fra den tabel oversigt du i forvejen har udarbejdet.

mvh. Macavity
Avatar billede mortenfn Nybegynder
25. marts 2002 - 16:08 #3
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester