17. april 2002 - 11:42Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Virusbeskyttelse til server og netværk
Hejsa !!
Jeg har en windows 2000 server, som jeg ønsker at holde fri for virus. Derudover, vil jeg gerne have at alle de clienter der er tilkoblet, også scannes, evt. direkte fra serveren. Men ellers bare med et andet program.
Hvad vil i anbefale til dette ?? Jeg er vandt til at arbejde med symantec/norton, så noget derfra ville være rart, men ellers er jeg åben for andre muligheder. Bare det er effektivt, og at hele pakken er fra samme producent (så de kan samarbejde).
yep, og husk at sætte den til at opdatere virusdefinitionsfiler hver dag (eller nat) og opdatere programfiler jævnligt også (skulle kunne gøres automatisk)
Regnede jeg også med. Men... kan den også køre på windows 2000 SERVER ?? Den bruger jeg nemlig ofte som client, da jeg laver hjemmesider.
Kan jeg opdatere den centralt, og så sende det ud til clienterne ?
Og endeligt, kan man så få den i en eller anden pakke, hvor div. andre ting også følger med ? Jeg står nemlig også og mangler nogle disktools, som kan køre på windows 2000 server.
ja den kan køre på W2K server og du kan køre den centralt, og hver gang en klient logger på netværket vil denne klient blive opdateret via server, uden at brugeren af klienten skal tænke på noget *køre i baggrunden*
jeg har også set det via VPN, hvor en medarbejder sidder i sin bil, kalder op via sin mobi, til serveren og bliver opdateret!
Tnx, det vil jeg helt klart gøre så. Lyder kanon godt. Hvad vil du anbefale til disk-defragmentering mv. (ala norton utilities), det skal bare også kunne køre på windows 2k server. Ellers er jeg nemlig glad for norton utilities, som er en del af systemworks.
jeg har ikke den store kendskab til disk-defragmenterings og noton utilities, men jeg så lige på http://www.windows2000mag.com under sponsorlinks diskeeper 7.0 skulle vist nok være god, til defragge ;o)
Well, har symantec, eller en eller anden anden anerkendt ting ikke lavet noget der kan køre på en server ?? Hvad bruger i folk derude på serveren. Den skal vel også defragmenteres o.lign ???
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.