26. juni 2000 - 19:08Der er
15 kommentarer og 3 løsninger
Internt netværk, router, hub adsl
OK, Dette spørgsmål er garranteret besvaret 1000 gange, men jeg kan altså ikke helt finde et passende svar. Jeg står overfor, at skulle banke et internt netværk op mellem ca. 10 PC´ere med en delt ADSL forbindelse. Mit spørgsmål er så, hvad jeg skal bruge til dette. Jeg er blevet bildt ind, at jeg kun skal bruge en hub og så et netværkskort til hver PC (samt selvfølgelig de rette kabler). Er dette korrekt??? Hvad med en router?? Og hvad gør hub´en??? Deler den blot indernetforbindelsen ud, eller sørger den også for at administrere det interne netværk. Og er det rigtigt, at jeg ikke behøver, at have en "server" stående med to netkort som altid er tændt??? Jeg har mere eller mindre bestilt ADSL forbindelsen hos Cybercity. Jeg har hørt, at world online udlåner en router når man opretter abonennement hos dem, er det rigtigt, og gør CC ikke det???? Og skal jeg så ud at lægge kassen for en router???
Allright, det var mange spørgsmål, som måske ikke alle var lige begavede, men jeg håber nogen vil svare, eller vise hvor svaret står.
okay du skal havde en "server" som har adsl modemmet tilsluttet denne skal så stå tændt hele tiden for at andre kan få gavn af adsl'en hubben skal bruges hvis du vil slutte flere computere sammen resten er ren opsætning altså
netkort i alle computere hub til tilslutning computer med adsl modem
Først lidt forklaring: Du kan hverken bruge en router eller en hub alene pga. ip adresser, jeg går stærkt udfra at CC og WOL kun tillader een ip adresse til din adsl forbindelse, du kan så vælge om den skal være statisk(fast ip) eller få tildelt en dynamisk ip (DHCP løsning).
En cool MS løsning (efter min ms mening): Opsæt en Primary Domain Controller (PDC), på denne server installere du så DHCP, DNS, Internet Information Server og MS Proxy 2.0. Du kan så tilslutte en hub/switch til din server's interne netkort og en router/modem eller et andet netkort (afhængigt af abb.) til din ISP'er, jeg ved at CC kører med ADSL modems på de langsomme løsninger og routere på de hurtigere løsninger. Du laver et domain som alle dine 10 computere logger ind på (dvs. de skal også have et netkort, som du tilslutter din hub/switch) Du laver et internt ip scope med din DHCP server som dine 10 computere for en adresse fra. Opsional: Du kan få en secondary DNS server så du dermed har mulighed for selv at oprette host navne i dit dns domain f.eks. en host ved navn www i dns doaminet microsoft.com. Du opsætter en IIS og en MS Proxy til at dele din internet forbindelse og samtiddigt får du så en software firewall ud af det :-) samt cache server ACL kontrol over hvem der kan bruge hvilke internet applikationer f.eks. ICQ, Napster, POP3 og NNTP.
Har jeg glemt noget eller søger du yderligere informationer så fyr bare løs.
nu er det ikke webhoteller han vil lave men enkelt netværk (; men ellers en meget gennemført løsning, men IIS'en kan jeg ikke se du skal bruge (; men ok
Øhhmm, nu ved jeg ikke om det fremgik, at jeg aldrig har rodet med netværk før, men ellers siger jeg det nu. Så først og fremmest kender jeg ikke halvdelen af al den software du nævner. Mht. forbindelsen, så skal vi have en lille forbindelse, hvorfor der følger et ADSL modem med. Dette er altså i stedet for en router????
PLUS: Hvis nu vi ikke vil have et internt netværk, havd skal der så til? Er det ikke hub´en som deler alle forbindelserne ud? Og denne hub, er det bare en lille boks, hvor der kommer en ledning ind og 8-16 ledninger ud, eller skal den installeres i en computer? (Nok et meget dumt spørgsmål, beklager....) Ville den kunne dele inet forbindelsen uden server eller kan det heller ikke lade sig gøre.
Du nævner en secondary DNS server, hvad er det? Er det også en PC der fungerer som net-server, eller hvad.....
ok, hvis du ikke vil have det store netværk, kan bruge et lille internet sahring program som Wingate (http://www.wingate.com) du kan så installere det modem/router du får fra din ISP (TDK,WOL,CC) på en af dine pc'er og samtiddigt bruge den som wingate server, det kræver dog at alle dine pc'er har et netkort og har netværks instillinger, her er et lille eksempel:
PC1: IP Adresse - 10.10.10.1 Subnet Mask - 255.255.255.0 Internet forbindes denne maskine (modem/router/atm netkort) Wingate Server software installeres
Tak for de mange svar. Der er lige nogle ting jeg skal være sikker på:
Til xion:
1) Din "lille" løsning, er det korrekt forstået, at den kører uden en seperat server-pc?
2) Men så er der vel heller ikke noget internt netværk, den fordeler kun internettet ikke????
3) Kræver denne løsning ikke, at PC1 står tændt hele tiden?
4) Det lyder som om at det kabelmodem/router der følger med forbindelsen skal installeres i en pc, jeg troede faktisk bare det var en boks som fik "kobber" ind i den ene ende og sendte et ordentligt signal ud i den anden. Hvordan er det lige det er med det??
Lige en helt anden ting: Jeg er løbet ind i nogle problemer med min udbyder (CC). De fandt ud af, at jeg havde tænkt mig at dele forbindelsen mellem flere personer. Det anså jeg ikke for det store problem, men det gjorde de et meget stort nummer ud af at det ikke var tilladt. Men så er det bare jeg overvejer hvad man så må, og hvad de egentlig havde tænkt sig. Jeg mener bare, en forbindelse til op mod 2000 kr om måneden er der sgu´da ikke mange som har råd til at have som privat person, hvis ikke man deler den med andre???? Og hvad nu hvis vi havde været en familie, så måtte vi vel sagtens godt dele forbindelsen. Nu er vi bare ikke en familie men 10 studerende som bor i samme hus, men betaler husleje seperat. Dette gør os åbenbart til et kollegie, hvilket betyder vi ikke kan få en ADSL forbindelse. Vores aresse er mere eller mindre blevet totalt blacklistet hos CC, som dem har vi opgivet at køre igennem. Men vi skulle nok kunne finde ud af, at kringle den med et af de andre selskaber. Men så er spørgsmålet så bare, hvor ulovligt det er, og hvor meget selskaberne går op i det. For vi gider sgu´ egentlig ikke få forbindelsen, hvis vi skal lyve overfor vores udbyder og spille urent spil. Har I nogle idéer til, hvad vi kan gøre for at løse dette problem, uden at få problemer med vores udbyder. Eller hvor meget de øvrige udbydere går op i det ?(CC går tydeligvis temmelig meget op i det....).
1) Ja du kan køre det på en af dine arbejdsmaskiner 2) Jo du kan godt have et netværk mellem dine pc'er selvom du ikke har en server, du skal bare have en fast ip adresse som jeg skrev tidligere og dine pc'er skal have samme workgroup så i kan se hinandens maskiner i "Network Neighborhood" 3) Jo hvis du bruger PC1 til Wingate server skal PC1 være tændt for at de andre pc'er kan komme på internettet, hvis du ikke vil have det skal du have en ADSL router som alle dine pc'er kan komme i kontakt med via en hub. 4) Et kabelmodem kan du så vidt jeg ved kun tilkoble een pc, men en router kan tilkobles et netkort i en pc eller tilkobles en hub hvor andre maskiner så kan komme i kontakt med det.
CC skal bare blande sig helt udenom hvad du har tænkt dig med din ADSL linie! Så vidt jeg kan høre er linien privat og derfor må du godt dele linien indenfor jeres husstand. CC har heller ikke nogen chance for at se at du deler linien mellem flere pc'er så det skal du ikke bekymre dig over.
OK, nu tror jeg der er ved at være styr på det... Jeg har droppet CC, de var nogle idioter!!!!!! Jeg har i stedet bestilt hos WorldOnline. Mht. netværket, så har jeg fundet en Pentium 266 MHz med 64Mb ram, burde den ikke kunne køre som server?????
-Hos worldonline følger der en router med, denne skal så tilsluttes serverens netkort ikke????
-Til serveren tilsluttes så en hub (16 ports i dette tilfælde), som formidler både internet og internt netværk, ikke????
-og så er det så jeg skal begynde at lege med at installere alle den sjove software du nævner i dit brev fra d. 26/6 ikke????
For at opsummere, så skal jeg ud og investere i følgende hardware:
1 stk. router (følger med forbindelsen)
1 stk. PC som server (haves).
1 stk. hub, 16 ports.
1 stk. netkort til serveren
1 stk. netkort til hver PC der tilsluttes netværket.
Det lyder perfekt alt sammen. Hvis du er frisk syntes jeg du skal prøve MS Proxy 2.0, det er også en firewall og cache server så dine sider og filer gemmes lokalt på din server og hvis så andre i huset browser ind på det samme for de en side fra serverens lokale disk cache :-) Den er dog lidt mere komplex at sætte op end wingate.
Jeg vil prøve at se på det, dog er der temmelig lang ventetid hos WOL, så det bliver ikke lige med det samme. Jeg skal overveje den der Proxy-ting der, det må jeg lige finde ud af.
Den der Proxy ting, vil nok være den letteste løsning for dig, så kan du bedre styre dine klienter. Bare husk, hvis du bruger faste ip-numre at du skal indsætte et nummer på serverens netkort, det kan drille! ellers installer dhcp-serveren.
hilsen
nuna
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.